A A A

 

Plac 100 Straconych(fot. Iza Klimek)

20 marca 2012 r. odbyły się obchody 70. rocznicy zbrodni zgierskiej. W ich ramach w tym roku, prócz części oficjalnej, odbyła się konferencja popularno-naukowa „Bestialstwo, jakiego nie znała historia…”.

Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 9.00 mszą św. w zgierskim kościele pw. Chrystusa Króla, później zostały zorganizowane spotkania rocznicowe mieszkańców na Placu Stu Straconych przy udziale Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, a także przy mogile Stu Straconych i Pomniku Ofiar w Lesie Lućmierskim.Fotorelacja z części oficjalnej w naszej Galerii.

Po południu, w zgierskim Urzędzie Miasta, zorganizowana została o godz. 14.00 konferencja popularnonaukowa „Bestialstwo, jakiego nie znała historia...". Fotorelacja z konferencji na stronie Muzeum.

Patronat nad obchodami sprawują dr Iwona Małgorzata Wieczorek, Prezydent Miasta Zgierza, Marek Drużka, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza.


.