A A A

 

Tegoroczna edycja Zgierskiego Kaziuka odbywającego się 2 i 3 marca odbywa się pod hasłem „Wilno i Wileńszczyzna bliskie naszym sercom”. W programie tradycyjnie Jarmark Kaziukowy.


Program Zgierskiego Kaziuka:

2 marca 2012 roku (piątek)

 

  • godz. 17.00, Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Zgierzu, ul. Łódzka 5

 

Spotkanie autorskie ze Zdzisławem Palewiczem, Merem Rejonu Solecznickiego „Historia i teraźniejszość obecności Polaków na Ziemi Wileńskiej”

3 marca 2012 roku (sobota)

 

  • godz. 10.00 – 14.00, Plac Jana Pawła II przed Ratuszem

 

„Jarmark Kaziukowy”, prezentacja i sprzedaż wyrobów produktów kresowych i rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny i regionu łódzkiego.

 

  • godz. 17.00, sala Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, ul. Łęczycka 2

 

koncert zespołów „Jawor”  z Rejonu Wileńskiego i Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta”, krótka prezentacja twórczości poety i autora popularnych wileńskich tekstów Aleksandra Śnieżki.

Zgierski Kaziuk to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście. Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Pan Witold Stępień, Agencja Turystyczna „Wilejka”, Telewizja Polska Oddział w Łodzi. Telewizja Kablowa „Centrum” oraz EZG.INFO.PL.

Jednym z charakterystycznych elementów imprezy jest Jarmark Kaziukowy. Podczas Jarmarku tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy wielkanocne, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby (produkty) regionalne oraz rękodzieło i produkty z gmin województwa łódzkiego: wędliny, ciasta, pierogi, soki. Jarmarkowi towarzyszą występy polskich zespołów folklorystycznych z Wileńszczyzny.

W Jarmarku biorą udział przedsiębiorcy i twórcy ludowi nie tylko z Wileńszczyzny, Kowna na Litwie, Zgierza i Łodzi, a także m.in. z: Białej, Kutna, Łasku, Rypina, Łęczycy, Sulejowa, Radomska, Dmosina, Częstochowy, Lipiec Reymontowskich, Sędziejowic, Rawy Mazowieckiej, Lubochni, Koła, Widawy.

Drugim stałym punktem imprezy jest koncert kaziukowy, podczas którego występują zespoły folklorystyczne w Wileńszczyzny i regionu łódzkiego, prezentując dla mieszkańców regionu łódzkiego polski folklor Ziemi Wileńskiej i regionu łódzkiego. W tym roku oprócz Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta” wystąpi wystąpi zespół „Jawor”, a także z krótką prezentacją swoich tekstów poeta wileński Aleksander Śnieżko.

Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będącą kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie i jednocześnie forma bliżenia mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego i nawet innych miast spoza województwa.

Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w regionie łódzkim dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie, co związane jest z historią. Po wojnie Polacy zamieszkujący Kresy przesiedleni zostali do Łodzi i okolicznych miast

Kaziuk odbywa się na pamiątkę kanonizacji św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy. Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca i trwa nawet dwa tygodnie. W tym dniu najważniejsza jest sprzedaż specjalnie przygotowanych na Niedzielę Palmową kolorowych palemek, pierników, obwarzanek i miodów pitnych. Ale na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kiedyś kupić wszystko, bo nawet konie.

Na zgierskim Jarmarku też można będzie kupić wszystko, co związane jest ze sztuką ludową, rękodziełem i dobrą kuchnią kresową i nasza regionalną również palmy. Na Zgierskiego Kaziuka serdecznie zaprasza mieszkańców Zgierza i regionu Prezydent Miasta Zgierza, dr Iwona Wieczorek.

Źródło: Elżbieta Sakiewa,
Wydział Kultury i Sportu UMZ

.