A A A

Jako że jeszcze rok szkolny trwa, wypada parę słów o szkolnictwie powiedzieć. Jak polski system oświaty wygląda każdy widzi, więc nie ma nad czym się rozwodzić. Finansowanie, poziom nauczania, stan techniczny placówek, jakość pracy nauczycieli, współpraca szkoły z rodzicami, matura, gimnazja, podejście do ucznia, ministerialna wizja edukacji – to tylko jedne z wielu problematycznych kwestii, jakie polska szkoła ze sobą niesie. I bynajmniej nie są one zamiatane pod dywan – każda sprawa przykrywana jest następną, a ta jeszcze inną i tak do nieskończoności (oczywiście prawostronnie otwartej).

Naturalnie nie mam zamiaru omawiać po kolei każdego problemu i przedstawiać sanacyjnego rozwiązania. Uczniem podlegającym pod ministerstwo edukacji narodowej byłem jeszcze całkiem niedawno, toteż nic co szkolne nie jest mi obce i wiem jak bardzo boli głowa od uderzania w edukacyjny mur. Wiadomo, że jak dużo ludzi chce, to tak naprawdę niczego konstruktywnego się nie zrobi. A że wielu dobre chęci ma, udowadniać nie trzeba.

Wspominam o tym po to tylko, by można było zobaczyć, jak wiele zostawia się za sobą odbierając świadectwo – zarówno to z wyróżnieniem, jak i bez. Gdy już się dostrzeże tę bardziej kłopotliwą stronę szkolnictwa, z jeszcze większą ochotą człowiek chce zająć się tą przyjemniejszą – wakacjami. A te przecież niosą ze sobą wiele atrakcji.

Już dziś (23 czerwca) koncert w Parku Miejskim z okazji Nocy Sobótkowej – tak na dobry początek lata. Lada dzień zorganizowane zostaną w mieście kolejne imprezy muzyczne, teatralne czy sportowe. Nie jest tak, że nic się nie dzieje – dzieje się naprawdę dużo, jednakże trzeba się o tym dowiedzieć. Być może źródłem inspiracji do wypoczynku w gronie znajomych w kontakcie z muzyką czy inną formą kultury będzie nasz portal, EZG.INFO.PL, być może będzie to plakat w autobusie, informacja na słupie ogłoszeniowym albo notka w gazecie. Rozrywka sama do nas nie przyjdzie – trzeba jej dać się odkryć. A później dzięki niej skorzystać z wakacji, by się zrelaksować oraz nabrać sił i chęci do działania na przyszłość.

Dobry uczeń to uczeń wypoczęty. I do końca wakacji tej koncepcji należy się trzymać. Albo i o jeden dzień dłużej.

 

---

Adrian Skoczylas,
wakacjujący
już z grubsza ponad miesiąc

.