A A A

„Czas podwinąć rękawy!” to akcja społeczna, która ma na celu uświadomić problem nadciśnienia oraz zachęcać do walki z „cichym zabójcą”, jak nazywa się choroby układu krążenia.

Głównym czynnikiem, który zainicjował zorganizowanie akcji jest problem nadciśnienia tętniczego wśród Polaków i brak wiedzy społecznej na temat tego schorzenia – jego objawów, profilaktyki, leczenia. Organizatorem był Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. N. Barlickiego Uniwersytetu Medycznego oraz firma NOVAMED.

Łodzianie żyją najkrócej w Polsce – mówi prof. Piotr Kuna ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Co zabija mieszkańców naszego miasta? Główną przyczyną są choroby układu krążenia. Najczęstszą chorobą układu krążenia jest nadciśnienie, które wywołuje udary mózgu, zawały serca, niewydolność krążenia i wiele innych chorób. Dzięki akcji chcemy zwiększyć wiedzę na temat dostępnej skutecznej walki z chorobami układu krążeniakontynuuje profesor Kuna.

Przy okazji tej szczytnej akcji, 14 stycznia 2012 r. w łódzkiej Manufakturze została podjęta próba pobicia rekordu Guinessa w ilości wykonanych pomiarów ciśnienia. Każdy mógł bezpłatnie zmierzyć swoje ciśnienie i przyczynić się do ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa w ilości pomiarów ciśnienia krwi w ciągu 8 godzin. Rekord został pobity – i to nawet dwukrotnie! Warto zauważyć, że partnerami akcji - wolontariuszami byli m. in. ratownicy ze zgierskiego Harcerskiego Klubu Ratowniczego "ADRENALINA".

Założeniem było wykonanie 5 000 pomiarów (dotychczasowy rekord to 3 252 – Bahrajn) - wykonano pomiary u 7 554 osób!

Więcej informacji na stronie akcji: www.podwincierekawy.pl

źródło: phm. Dariusz Wójcik
szef Harcerskiego Klubu Ratowniczego "Adrenalina"
szef Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Łódzkiej

 

 

.