A A A

(na zdjęciu: III Zgierska Konferencja "16 Dni" w UMZ)

W sobotę 10 grudnia Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG oficjalnie zamknęło działania w ramach Międzynarodowej Kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, która trwała od 25 listopada. Był to już czwarty rok, kiedy liczne organizacje i instytucje zaangażowały się w inicjatywę mającą na celu przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć.

W tym roku w Kampanię oprócz SIO EZG włączyli się:Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek, Miejski Ośrodek Kultury, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna Filia w Zgierzu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Szkolny Klub Przeciwko Cyberprzemocy "SofA", Centrum STYL, Sklep Montana, Teatr ART.51, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Liga Kobiet Polskich, a także łódzkie Skills Training Center oraz Pracownia Psychoterapii Gestalt.

Liczna lista organizacji zaangażowanych w działanie pokazują, że temat jest istotny dla dużego środowiska i wspólna praca może przynieść efekty.

Kampania "16 Dni" rozpoczęła się na Placu Kilińskiego swoistym happeningiem i apelem, by zauważyć oraz usłyszeć akty przemocy. Członkowie Stowarzyszenia tworzyli obrysy ciał kobiet, kładąc zdjęcia z pobitymi twarzami, a także zapalając przy nich znicze. Chodziło o zwrócenie uwagi przypadkowo przechodzących tam ludzi na temat przemocy i naszą akcję, przy okazji informując przez megafon o wydarzeniach jej towarzyszących.
Tegoroczna Kampania niosła z sobą proste przesłanie - "Czuję się Kobietą!". Pod tym hasłem odbyły się wszystkie zaplanowane i zrealizowane warsztaty, w których łącznie uczestniczyło około 60 kobiet. W bogatej ofercie znalazły się zajęcia z samoobrony, które poprowadził Mateusz Orczykowski, trener krav maga. Na 2-godzinnym spotkaniu panie miały okazję dowiedzieć się jaką "broń" noszą w swoich torebkach, a także mogły zapytać, o to jak radzić sobie w sytuacjach, które w nich budzą największy strach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia taneczne, gdzie uczestniczki miały do wyboru szybką i bardzo energetyczną zombę lub orientalny belly dance. Kolejną interesującą pozycją wśród przygotowanych warsztatów był dwudniowy warsztat psychologiczny Gestalt noszący tytuł "Jesteś tego warta". Dla pań była to okazja do zagłębienia się w siebie, w swoją kobiecość i w swoje potrzeby. Dobrym zamknięciem tej części spotkań skierowanych typowo do kobiet w różnym wieku były wyjątkowe sesje fotograficzne, które zrealizował Piotr Tołłoczko.
- Dla mnie jako dla kobiety jest bardzo istotne czuć się dobrze w swojej skórze - mówi Justyna Zielińska, Prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG. - Cieszyłam się, patrząc na kobiety, które pojawiały się na zajęciach, gdy na koniec spotkania przychodziły i dzieliły się ciepłymi komentarzami. Jeszcze bardziej wyjątkowe było to, gdy przychodziły i mówiły, że od teraz chcą więcej czasu poświęcić sobie samym.

Dokładnie takie było założenie Kampanii, zwrócić uwagę pań na ich potrzeby, pokazać, że mogą myśleć o sobie i o swoich potrzebach. Jednak działania rozłożyły się także na tę część edukacyjną skierowaną do zgierskich placówek edukacyjnych, w których wzięli udział uczniowie podstawówek oraz szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania w klasach dotyczyły szeroko pojętej tematyki agresji, przemocy, w tym radzenia sobie z agresorem bądź cyberprzemocą.

Dużym zainteresowanie wśród pedagogów i psychologów szkolnych cieszyła się III Konferencja "Akceptuję siebie. Mówię NIE przemocy", która odbyła się 1 grudnia w Urzędzie Miasta Zgierza. Podczas trwającego trzy godziny spotkania można było usłyszeć o socjologicznym aspekcie przemocy wobec kobiet, o kobietach w polityce, o książkach, które szeroko traktują o temacie kobiecości i akceptowania siebie, "Niebieskiej Karcie", a także o funkcjonowaniu Ligi Kobiet Polskich na terenie miasta.

Zamknięcie Kampanii przyniosło akcję teatralną zgierskiego Teatru ART.51, która w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury zmierzyła się z problem przemocy wobec kobiet w Ameryce Łacińskiej.

- Statystyki tam są porażające - mówiła po akcji Anka Perek, aktorka teatru ART.51. - My w naszej akcji przywołujemy liczby związane z gwałtami, zabójstwami na kobietach, które nie są motywowane niczym więcej jak płcią. Jednocześnie starałyśmy się pokazać to, czego kobiety mogłyby oczekiwać od mężczyzny. I zakończone było tylko takim krótkim mottem "Tylko nie mów mi, że jestem twoja", co jest symboliczną kwestią tego, by pamiętać, że kobiety nie są niczyją własnością.
"16 Dni" to czas, w którym można było głośno poruszać problemy związane z przemocą domową, aktami agresji, był to czas, kiedy szczególnie głośno mówiło się w mieście o tym zjawisku. Nie oznacza to jednak, że należy czekać do następnego roku, by walczyć z takimi postawami wobec kobiet.
- Oczywiście, to jest szczególny moment, kiedy zwracamy uwagę na przemoc - dodaje Justyna Zielińska. - Ale pamiętamy o tym przez cały rok, bo poczucie bezpieczeństwa jest jednym z istotniejszych praw człowieka. Nie zapominajmy o tym.
Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w Kampanię i docenia te wspólne działania, bo są to jedne z istotniejszych w naszym mieście.

 

 

.