A A A

Prezydent Miasta Zgierza dr Iwona Wieczorek, gen. bryg. Marek Sokołowski, dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Katarzyna Sobczak Komendant Hufca ZHP w Zgierzu serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Zgierza do uczestnictwa w dwudniowych obchodach  93. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

Rozmowa z panem Tomaszem Tołłoczką, Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sportu UMZ:

Justyna Zielińska: Panie Naczelniku, jak w tym roku będziemy świętować 11 listopada w naszym mieście?

Tomasz Tołłoczko: Troszeczkę inaczej niż zwykle. Obchody w tym roku zaplanowane są na dwa dni. 11 listopada będzie uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny, a następnie złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi. Potem odbędzie się występ chóru "Tęczowe Nutki" ze Szkoły Podstawowej nr 11.

J.Z.: Mówił pan o dwóch dniach obchodów, w takim razie co dalej?

T.T.: W niedzielę w Parku Miejskim mamy Niepodległościowy Piknik Wojskowy. Udało nam się nawiązać kontakt z dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim im. księcia Józefa Poniatowskiego. Dowódca tej jednostki, Marek Sokołowski, zgodził się, żeby komandosi pokazali swoje umiejętności w Zgierzu. Powinno to być ciekawe i interesujące dla mieszkańców naszego miasta. Tym bardziej, że liczymy na ładną pogodę. Co prawda helikoptery nie wylądują w Parku, przyjadą samochodami, ale pokażą co potrafią. Jednocześnie zaprezentuje się znana w Polsce orkiestra reprezentacyjna ZHP z Uniejowa. Będzie też grochówka, którą przygotują harcerze. Zapraszam również na pokaz jednostki Strzeleckiej z Łodzi. Uważam, że czas w niedzielę będzie wypełniony interesującymi atrakcjami dla wszystkich zgierzan. Chcemy, żeby to święto było radośniejsze. Mamy nadzieję, że się to uda.

J.Z.: Właśnie, w naszym kraju obchody święta niepodległości kojarzą się z powagą, są to dość pompatyczne święta, bardzo stonowane. Rozumiem, że zostają podjęte pierwsze kroki do zmiany tego stanu?

T.T.: Tak będziemy się starać. Choć już parę lat temu udało się nam zorganizować obchody na Placu Jana Pawła II, gdzie miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego, była też grochówka, orkiestra, musztra. Wtedy jednak w Zgierzu była jednostka wojskowa. Teraz liczymy, że nowe kontakty z komandosami przyniosą owocną dalszą współpracę.

J.Z.: Dziękuję za rozmowę. 

 

Szczegółowy plan uroczystości:

  • 11 listopada 2011 roku (piątek)

godz. 10.00 – msza św. w intencji ojczyzny i miasta, kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Pl. Jana Pawła II 1 w Zgierzu.

godz. 11.00 – uroczystość pod tablicami pamiątkowymi przy ratuszu:  

* przekazanie przez harcerzy zgierskiego hufca „Ognia Niepodległości” przywiezionego 
z  Kostiuchnówki na Ukrainie;

* przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Zgierza;

* złożenie kwiatów;

* występ chóru „Tęczowe Nutki” ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Zgierzu.

 

  • 13 listopada 2011 roku (niedziela)

Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki w Zgierzu

godz.10.00 – 15.00 NIEPODLEGŁOŚCIOWY PIKNIK WOJSKOWY:

* prezentacja 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim

– I Batalion Kawalerii Powietrznej im. Józefa Piłsudskiego w Leźnicy – wyposażenie uzbrojenia 2010;

* promocja Narodowych Sił Rezerwowych przy udziale Garnizonu Łódź, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łodzi;

* prezentacja Jednostki Strzeleckiej 4008 w Łodzi;

* prezentacja Hufca ZHP im. Wojska Polskiego w Zgierzu;

* występ i musztra paradna Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej ZHP-OSP w Uniejowie;

* grochówka z kuchni polowej.

 

Katarzyna Sendal

Wydział Promocji Miasta Zgierza

.