A A A

20 i 21 października odbyła się konferencja „Innowacyjne Sieci Szerokopasmowe – od koncepcji do realizacji”, której organizatorem była firma Technitel, a nad którą patronat objęło miasto Zgierz. Dwudniowe spotkanie wypełniły wystąpienia, pokazy i referaty dotyczące nowych technologii internetowych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się m. in. z tematami sieci światłowodowych urzędu Miasta Zgierza, o czym bliżej opowiedział dla czytelników naszego serwisu Sebastian Piechota, pracownik UMZ.

Organizator konferencji firma Technitel Polska została utworzona w 2005 roku. Jej kapitałem jest wiedza i doświadczenie ludzi będących pionierami techniki światłowodowej w Polsce.

Cała inicjatywa, choć zaliczana do specjalistycznych, branżowych spotkań, dostarczyła wielu cennych informacji w kwestii Internetu satelitarnego, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czy partnerstw publiczno-prawnych.

Zapraszam na rozmowę z Sebastianem Piechotą, pracownikiem Wydziału Informatyki

i Telekomunikacji Urzędu Miasta Zgierza, pełniącym funkcję administratora sieci internetowej
w Zgierzu.

Justyna Zielińska: Proszę powiedzieć, skąd pomysł na włączenie się miasta w taką konferencję?

Sebastian Piechota: Po pierwsze i być może najistotniejsze, nasze miasto posiada taką sieć, która jest wybudowana i żyje już własnym życiem. Wszystkie jednostki podległe pod Urząd korzystają z niej. Natomiast firma, która była organizatorem tej konferencji, wykonała inwestycję na terenie Zgierza. Wybudowała w większości tę sieć, szczególnie jeśli chodzi o okablowanie światłowodowe

i automatycznie zostaliśmy zaproszeni do współpracy przy konferencji.

J.Z.: Na początek, proszę wytłumaczyć czym jest sieć światłowodowa, jakie niesie korzyści?

S.P.: Głównie mówiąc o zaletach chodzi o przepustowość, w sieci tej możemy osiągnąć właśnie bardzo duże przepustowości. Wszystkie jednostki podległe pod Urząd są ze sobą połączone, a także

z Urzędem. Przesył informacji jest bardzo szybki. W ramach tej sieci świadczone są także różnego rodzaju e-usługi, funkcjonują portale, np. edukacyjny, serwery. Z wybudowanej sieci światłowodowej korzystają placówki oświatowe, kulturalne, ale także np. Urząd Stanu Cywilnego. Jest to około 40 placówek.

J.Z.: Rozumiem, że ta inwestycja objęła urząd i jego jednostki. A czy są jakieś plany, by z tej sieci mogli korzystać także mieszkańcy naszego miasta w swoich domach?

S.P.: Na tę chwilę nie ma takich planów. Natomiast projekt ten na etapie tworzenia był głównie planowany pod kątem urzędu. Natomiast trudno się teraz wypowiadać, co przyniesie przyszłość. Można jednak powiedzieć, że dla mieszkańców ta inwestycja też przyniosła pewne korzyści. Fakt, że mieszkaniec nie ma dostępu do tej sieci bezpośrednio ze swojego mieszkania, nie oznacza, że z niej nie korzysta. Ponieważ załatwiając swoje sprawy w urzędzie, czy innych jednostkach po części właśnie z niej korzysta.

J.Z.: Czy te bezpłatne punkty w Zgierzu, gdzie można korzystać z Wi-Fi, bezpłatnego dostępu do Internetu, czy ma to też związek z wybudowaną siecią światłowodową?

S.P.: Jeśli chodzi o te punkty, to są one dostępne tylko w miejscach publicznych, takich jak plac przed Urzędem Miasta. Służy to temu głównie, by takie osoby, które pojawią się w centrum miasta mogły sprawdzić informację o Zgierzu, sprawdzić rozkład jazdy, poczytać jakieś newsy na temat miasta. Oczywiście te hot spoty nie są tak szybkie jak można wykupić u innych providerów, ale to już się łączy z prawem konkurencyjności na rynku.

J.Z.: Na koniec chciałam jeszcze odnieść się do konferencji i tematu sieci satelitarnych. Jak Pan ocenia ich funkcjonalność? Czy w naszym mieście są miejsca, którym grozi wykluczenie cyfrowe, tak by trzeba było stosować te technologie satelitarne?

S.P.: Jako pracownik Urzędu nie mam wglądu do informacji na temat możliwości lokalnych providerów jeśli chodzi o dostęp ich usług. Na terenie Zgierza z pewnością znajdą się takie tereny, gdzie może być problem z podłączeniem Internetu i w tych przypadkach właśnie Internet satelitarny staje się jakąś alternatywą. Natomiast nie jest to tania sprawa. Nie każdego będzie stać na zakup tej usługi. Z pewnością z biegiem czasu ta oferta będzie się stawała coraz atrakcyjniejsza dla każdego mieszkańca, ale na tę chwilę są to spore koszty. Przede wszystkim jednak wadą takiej technologii, bo ma ona i swoje zalety i wady, jest opóźnienie tej sieci, co może zniechęcać osoby młode, które wykorzystują Internet do gier w sieci. Co najwyżej można sobie coś obejrzeć, ściągnąć, sprawdzić pocztę.

J.Z.: Dziękuję bardzo za rozmowę.

S.P.: Ja również dziękuję.

 

.