A A A

29 września w Urzędzie Miasta Zgierza odbyła się XIV uroczysta sesja Rady Miasta Zgierza, na której przedłużono 10-letnią już partnerską współpracę Zgierza i Supraśla. Zgierskie władze, na czele z panią prezydent dr Iwoną Wieczorek, wyraziły zadowolenie z dotychczasowego partnerstwa oraz zaznaczyły chęć dalszego pogłębiania współpracy.

Burmistrz Supraśla, pan Radosław Dobrowolski, stwierdził, że podstawą dla przyjaźni obu miast jest wspólna historia oraz „miejskość” Supraśla zapoczątkowana właśnie przez Zgierzan. Wspomniał również o chęci rozwoju wspólnych działań, m.in. przez wymianę młodzieży, wymianę kulturalną, a także łączenie środowisk biznesowych. Na pamiątkę uroczystości pan burmistrz wręczył pani prezydent Iwonie Wieczorek „Supraskie okno na świat”, czyli witraż z krajobrazem Supraśla. Następnie oboje podpisali umowę o woli kontynuowania współpracy.

Nie zabrakło również podziękowań pani prezydent Wieczorek dla inicjatora partnerstwa, byłego prezydenta Zgierza, pana Zbigniewa Zaparta. Również Prezes Towarzystwa Przyjaciół Supraśla, pan Tomasz Ołdytowski, odniósł się do wielkiego wkładu we współpracę byłego prezydenta Zgierza oraz w ramach podziękowań wręczył mu album z fotografiami Supraśla. Pan Zbigniew Zapart w swojej krótkiej mowie wspomniał o byłym burmistrzu Supraśla, panu Marku Szutko, z którym miał okazję zapoczątkować współpracę Zgierza i Supraśla. Złożył również życzenia dalszego owocnego partnerstwa władzom obu miast oraz Towarzystwom Przyjaźni Supraśla i Zgierza. Na koniec wszyscy zgromadzeni mieli przyjemność obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta”.

Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy "Supraśl - archiwum fotograficzne miasta" w Muzeum Miasta Zgierza oraz podpisanie umowy o woli kontynuowania współpracy przez Towarzystwo Przyjaciół Zgierza i Towarzystwo Przyjaciół Supraśla. Obecne były władze Zgierza z panią prezydent Iwoną Wieczorek oraz władze Supraśla z panem burmistrzem Radosławem Dobrowolskim. Na początku krótkie wprowadzenie przedstawił dyrektor Muzeum Miasta Zgierza, pan Robert Starzyński. Następnie oddał głos przewodniczącemu Towarzystwa Przyjaciół Supraśla, panu Tomaszowi Ołdytowskiemu, który nawiązując do wystawy stwierdził, że głównie historia, nazwiska i rody łączą Zgierz z Supraślem. Wyraził pragnienie powstania Muzeum Miasta Supraśla, chęć wymiany zasobów historycznych, a także potrzebę rozwoju współpracy między szkołami. Dodał także, że sam wywodzi się ze zgierskiego rodu oraz zaprosił wszystkich serdecznie do odwiedzania Supraśla. Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, pan Adam Zamojski, przybliżył natomiast krótko współpracę miast z ostatniego dziesięciolecia. Następnie obaj przewodniczący podpisali uroczysty akt woli kontynuowania współpracy. Dokonano również wymiany symbolicznych podarunków – pan Adam Zamojski otrzymał album z supraskimi freskami, a pan Tomasz Ołdytowski wizerunek zgierskiego domu tkacza. Szampanem wzniesiono toast za dalsze owocne partnerstwo, po czym oficjalnie otworzono wystawę. Pan burmistrz Radosław Dobrowolski w ciekawy sposób przybliżył historię Supraśla, odnosząc się do fotografii.

Wystawę polecam szczególnie tym, którzy mieli okazję być już kiedyś w Supraślu. Zaskakujące jest, że chociaż zmieniło się tak wiele, dachy kryte strzechą pokryły się dachówkami, a brukowane drogi asfaltem, miasto wciąż ma ten sam charakter co przed wieloma laty. Charakterystyczne punkty miasta, jak choćby świątynie, dzięki konserwacji wyglądają dziś tak samo jak na starych zdjęciach. Ci, którzy jeszcze Supraśla nie odwiedzili, po obejrzeniu wystawy na pewno się na to zdecydują.

Marta Kaczmarek

 

.