A A A

(fot. MRMZ)

Od 17 sierpnia 2011 r. możesz podzielić się swoimi książkami, które dla Ciebie przestały już być nowe i powoli odchodzą w zapomnienie, zostawiając je na dowolnej ławce, zadaszonym przystanku lub autobusie/tramwaju na terenie naszego miasta. W tym dniu happeningiem na Placu Jana Pawła II zainaugurowano akcję „Czytający Zgierz”.

(Fotorelacja z happeningu) 

Organizatorami akcji są  Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza i Młodzieżowy Bank Pracy. Partnerami akcji są: Miejsko-Powiatowa Bilblioteka Publiczna w Zgierzu, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Dziecka, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi oraz Zgierska Grupa Poetycka "Nietakt".

Happening spotkał się z zainteresowaniem wśród zgierzan, których zainteresowało wiele książek, które w ramach akcji zostały udostępnione mieszkańcom. Do czytania zachęcali: prezydent Zgierza Iwona Wieczorek i Jeż ze Zgierza. Książki będą również udostępniane w autobusach, tramwajach, przystankach i ławkach. Można je zabrać do domu, przeczytać i zostawić w jednym z ww. miejsc – należy jednak pamiętać, aby przedtem opakować je w folię. „W obieg” można włączyć również własne, zbędne już książki, zostawiając je w wyznaczonych miejsc lub przynosząc do Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Łódzkiej 5 albo do Centrum Kultury Dziecka przy ul. Rembowskiego 17.

Celem akcji jest uświadomienie jak ważną rolę, także w dobie Internetu, wciąż odgrywa książka.

W ramach akcji we wrześniu zostaną ponadto zrealizowane:

  • warsztaty "Spotkania z historią - papier ręcznie czerpany" (organizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną)
  • spotkanie z pisarzem (organizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną)
  • wieczorek poetycki z udziałem Grupy Poetyckiej "Nietakt"(organizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną)
  • maratony filmowe (przedstawiane będą ekranizacje lub adaptacje filmowe książek) - organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury.

 

Więcej informacji na temat akcji "Czytający Zgierz" będzie można uzyskać w najbliższym czasie na stronie www.bibliotekazgierz.pl oraz na plakatach informacyjnych miasta Zgierza.

 

Kamil Klimczak

Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza 

.