A A A
 

(na zdjęciu: Łatek, jeden z bezdomnych psów)
 
Temat bezdomnych i porzucanych psów czy kotów z pewnością nie jest nam obcy. Niestety skala problemu jest bardzo duża, każdego dnia do schronisk trafiają nowe zwierzęta, bo komuś już znudził się pupil. Odwiedziliśmy jedną z fundacji, która pracuje na rzecz psów - Fundację Azyl. O tym, czym jest fundacja i jaką ma misję opowiedziała nam Justyna Kozakiewicz – pracownica na rzecz Azylu.
 
 
EZG.INFO: Wiem, że w Azylu pracujecie tylko we troje. To bardzo nieliczna grupa jak na taką dużą liczbę psiaków.

Justyna Kozakiewicz: Na co dzień jest nas troje – Ania Jobczyk, Piotr Jobczyk i ja. Mamy różne historie, różnie zaczynaliśmy. Teraz działamy razem. Wspiera nas wiele nieocenionych osób, którym serdecznie dziękujemy.

 

EZG.INFO: Jak wygląda wasza codzienność?

J.K.: Co robimy każdego dnia? Opiekujemy się 140 psami i sporym stadkiem kotów. Sterylizujemy, leczymy bezdomne zwierzęta i szukamy im nowych domów. Każdego dnia walczymy o lepsze dziś i jutro dla wszystkich zwierząt. Zwierzęta to nasza codzienność i święta, to po prostu całe nasze życie.

 

EZG.INFO: To z pewnością nie takie proste zadanie?

J.K.: Są momenty trudne, kiedy jest nam zwyczajnie ciężko. I te najtrudniejsze, kiedy przegrywamy jakąś walkę, kiedy odchodzi któreś z naszych podopiecznych. Płaczemy wtedy, „bo dla płaczących Niebo bywa łaskawsze”, jak pisze w jednym ze swoich wierszy F. Klimek.

 

EZG.INFO: Ale bywają i te dobre chwile, prawda?

J.K.: Oczywiście, są też piękne momenty i szczęśliwe zakończenia. Wtedy także zdarza nam się płakać, ale tym razem ze szczęścia. 

 

EZG.INFO: Wasza praca jest też waszą misją?

J.K.: Jak mówi moja fundacyjna pani Prezes Anna Jobczyk: „Bo w naszym odczuciu pomaganie zwierzętom jest misją, jakby to patetycznie nie brzmiało”.

 

EZG.INFO: A my zachęcamy do wspierania fundacji. Razem możemy zrobić więcej!

 

Redakcja serwisu poleca: www.psiarnia.schronisko.net 

.