A A A


Publikujemy List Otwarty Posła na Sejm RP Artura Dunina oraz Senatora RP Andrzeja Owczarka z dnia 6 lipca 2011 ws. likwidacji linii tramwajowej 46.

 

Hanna Zdanowska – Prezydent Łodzi

Iwona Wieczorek – Prezydent Zgierza

Jacek Socha – Burmistrz Ozorkowa

Zdzisław Rembisz – Wójt Gminy Zgierz


LIST OTWARTY

W dniu 29 czerwca 2011 roku, decyzją Prezydent Łodzi została rozwiązana spółka Międzygminna Komunikacja Tramwajowa. Jej efektem będzie brak komunikacji tramwajowej na terenie miasta Zgierza, Gminy Zgierz, Gminy Ozorków i miasta Ozorków już na sam koniec roku 2011. Oznacza to bardzo poważne problemy z codziennym dojazdem do pracy dla setek ludzi, nie wspominając o uczniach szkół średnich i studentach.

Panie i Panowie Samorządowcy, linia 46 jest jedną z najstarszych linii tramwajowych przebiegających przez kilka gmin, można powiedzieć wręcz historyczną. Trasa tego tramwaju, często nazywana aglomeracyjną, to najdłuższy odcinek tego typu w Europie. Jako włodarze tych terenów, musicie mieć na uwadze, że likwidacja spółki MKT oznacza, że pasażerowie tej linii znajdą się w bardzo trudnej sytuacji, ale nie tylko oni. Zgodnie z aktualnymi tendencjami ekonomicznymi, podstawą szybkiego rozwoju regionu jest budowanie aglomeracji, a nie da się osiągnąć tego celu bez odpowiedniej komunikacji.

Z problemem sposobu utrzymania linii 46 borykają się władze od wielu lat. Dziwi mnie postawa aktualnego Burmistrza Miasta Ozorków, który będąc Starostą Powiatu Zgierskiego zarzucał ówczesnemu Burmistrzowi, że nie stara się o rozwój tej linii, a teraz sam pośrednio doprowadził do jej likwidacji. Również Wójtowi Gminy Zgierz, pomimo, że posiada jako gmina jedynie 1.5% udziałów w spółce, powinno zależeć na utrzymaniu i modernizacji linii, a nie obserwowaniu jedynie poczynań pozostałych zainteresowanych. Podobnie władze Zgierza powinny w bardziej wyważony sposób podejść do negocjacji. Deklarowanie w mediach twardej postawy wobec Łodzi to poniekąd działanie na szkodę miasta. Mieszkańcy Zgierza doskonale pamiętają obietnice Pani Prezydent z kampanii wyborczej o poprawie komunikacji z Łodzią, tymczasem będzie ona całkowicie zlikwidowana. Aktualnie podejmowane działania polegają na organizowaniu protestów pod Urzędem Wojewódzkim w Łodzi, tymczasem mieszkańcy są zdezorientowani i z niepokojem patrzą w kalendarz na dzień kiedy będą mieli problem z dostaniem się tramwajem do pracy lub szkoły.

Przerzucanie winy w mediach, manifestacje, w konsekwencji nie dadzą żadnych pozytywnych wyników, a jedynie dalsze pogłębienie różnic. Dlatego zwracamy się do Państwa jako Samorządowców, włodarzy miast i gmin, z prośbą o ponowne przeanalizowanie decyzji w sprawie utrzymania linii 46. Jest jeszcze odpowiedni czas by usiąść do negocjacji. Z naszej strony deklarujemy wszelką pomoc w rozmowach, zarówno jako rozjemca jak i gospodarz spotkania. Myślę, że dla nas wszystkich dobro mieszkańców jest najważniejsze i powinno być postawione ponad podziałami zarówno politycznymi jak i ekonomicznymi.

 

/-/ Artur Dunin
Poseł na Sejm RP
Platforma Obywatelska
/-/ Andrzej Owczarek
Senator RP
Platforma Obywatelska

Wersja PDF listu

.