A A A


Gala Kameleona za nami. Statuetki i wyróżnienia już znalazły swoje miejsca w nowych przestrzeniach. Kto może pochwalić się tegorocznym wyróżnieniem szanownej kapituły? Na początek 3 sylwetki. Co ich łączy – Zgierz, męska natura, aktywne działanie na rzecz społeczności miasta.

Redakcja EZG.INFO postanowiła przyjrzeć się bliżej postaciom Piotra Krysztofiaka, Kamila Wojciechowskiego i Rafała Kaczmarka.

 

Piotr Krysztofiak – dziennikarz Radia Łódź, wyróżniony podczas Gali Kameleona w kategorii Media. Wielokrotnie relacjonował wydarzenia kulturalne odbywające się na terenie miasta, wspierał liczne imprezy organizowane przez MDK, ale i przez inne zgierskie instytucje i placówki.

 

 

(dzień w pracy Piotra)
 

EZG.INFO: Czy to pierwsze tego typu wyróżnienie w Twojej karierze dziennikarskiej?

Piotr Krysztofiak: Dokładnie. W ubiegłym roku byłem również nominowany, ale na nominacji się skończyło :)

 

EZG.INFO: Jak się czułeś kiedy dostałeś tegoroczne wyróżnienie?

PK: Byłem mile zaskoczony i cieszyłem się, że ktoś w końcu docenił to, co robię dla mojego miasta. Dla miasta, w który się urodziłem, wychowałem, do którego mam ogromny sentyment.

 


EZG.INFO: Jakie są Twoje najbliższe plany w pracy dziennikarskiej?

 

PK: Na pewno chcę się dalej rozwijać radiowo, chcę spróbować nowych niestworzonych przeze mnie form dziennikarskich. Od dawna myślę o zrobieniu prawdziwego reportażu i to jest mój plan na ten rok.

 


EZG.INFO: Czym dla Ciebie jest Twoja praca? Czy lubisz pracować na rzecz Zgierza?

 

PK: Jak już wspominałem wcześniej Zgierz jest miastem w którym się urodziłem i wychowałem, kocham to miasto. Jestem zaszczycony, że mogę o nim mówić w radiu, które słychać w całym województwie łódzkim, a co za tym idzie - ludzie z innych miast województwa słyszą o wszystkim, co się tu dzieje. A tak od siebie chciałem podziękować Andrzejowi Kocjanowi, obecnemu korespondentowi Radia Zet w Brukseli, byłemu dziennikarzowi Radia Łódź. To od niego wszystko się zaczęło. Dziękuję również Jackowi Grudniowi, Remigiuszowi Fladrowskiemu oraz Darkowi Kulasowi za to, że wspierali i pomagali mi przez ostatnie dwa lata.

 


 

Kamil Wojciechowski - rocznik 1984, inż. informatyki, Microsoft Certified Technology Specialist, poeta, członek Zgierskiej Grupy Poetyckiej "Nietakt" (od 2003), pomysłodawca i koordynator serwisu etomik.pl. (źródło www.kwojciechowski.pl), Otrzymał wyróżnienie w kategorii: Szczególne Osiągnięcia Artystyczne.

 

 

(promocja  książki "Splot słoneczny")
 

EZG.INFO: Pierwsze pytanie o emocje jakie towarzyszą po otrzymaniu wyróżnienia w tegorocznych Kameleonach?

Kamil Wojciechowski: Jak czuję się z tym wyróżnieniem? Hm... czuję się wyróżniony :) W jakiś sposób przekonałem się, że pisanie, jeżdżenie po konkursach, spotkaniach itd. daje nie tylko osobistą satysfakcję, ale jest także zauważone w rodzinnym mieście i docenione. W zasadzie traktuję tę nagrodę jako podsumowanie pewnego etapu działania w Grupie Nietakt i artystycznie dla miasta w sensie pewnego sposobu promocji - bo bywając gdzieś na konkursach i dostając nagrodę wiele razy mówiłem o Zgierzu i o Grupie. W niedługim czasie wyjeżdżam ze Zgierza, więc ta nagroda to takie zamknięcie i podsumowanie lokalne.

 

EZG.INFO: Przed Tobą poważne zmiany. Uchylisz nam rąbka tajemnicy i opowiesz co dalej?

KM: Moje plany na najbliższą przyszłość to wyjazd na Śląsk, zorganizowanie tam własnego Koła Poetyckiego, znalezienie pracy, może otwarcie firmy. Chcę też pozyskać później środki UE na działania związane z Kołem Poetyckim poprzez współpracę z Domem Kultury. Nowe wyzwania artystyczne to ponowne rozpoczęcie pisania, bo od dłuższego czasu prawie nic nie napisałem.


Retro-in-spekcje

 

Żadnych dzikich zachodów, wypadów nad jezioro
butelek wina (choć parę razy zdarzyło się w parku)
i żadnych tajemnych, nocnych wyjść na cmentarz
wspólnych wierszy, układanych na lekcjach geografii.

Z francuskiego pamiętam tylko "Ma Choute!", lepki
od landrynek język i pełne usta. Gdy budziłaś się
w samych spinkach biedronkach, odkrywałaś lekko
opalone kolana. I jeszcze mina jak po tonicu Kinley.

Dzisiaj, gdy siedzimy na rozgrzanym brzegu balkonu
nogi ledwo mieszczą się między prętami balustrady. 
Twoje rajstopy puszczają do mnie oczko, czyżby
przeczuwały, że wkrótce zawisną na poręczy krzesła? 

Wiesz jak dobrze zaparzyć zieloną herbatę? 
Ile kilogramów schudłam? Zgadnij. Albo przyjdź
przecież od dawna nie mieszkam z rodzicami. 

Lubię strategie czasu rzeczywistego, więc przyjdę.
Łatwe są krzyżówki panoramiczne z Technopolu
albo zadania z matematyki stosowanej w obliczaniu
dni płodnych. Ciebie nigdy nie umiałem rozszyfrować.

 

 


 

Rafał Kaczmarek – właściciel Klubu AgRafKa, organizator licznych koncertów zgierskich zespołów, jak i dużych koncertów grup znanych w całej Polsce. Współorganizator m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich OGIEŃ W GŁOWIE. Doceniony został w kategorii: Działalność na Rzecz Społeczności Lokalnej.

 

EZG.INFO: Rafał, jak się czułeś, kiedy Twoje nazwisko zostało odczytane podczas rozdania Kameleonów?

Rafał Kaczmarek: Bardzo się cieszyłem z samej już nominacji, natomiast jestem zaskoczony, ponieważ byłem nominowany z takimi instytucjami choćby jak Urząd Miasta Zgierza, które są organizatorami imprez miejskich, masowych za duże pieniądze. Ja natomiast organizuję tylko koncerty. Ta nominacja, wyróżnienie były dla mnie bardzo miłe.

 

EZG.INFO: Co dzieje się w Klubie?

RK: W klubie króluje muzyka, w zasadzie każda, oprócz tanecznej. Promujemy polskie zespoły alternatywne, których się nie usłyszy w wielu znanych audycjach radiowych.

 

EZG.INFO: Największe sławy, które udało się ściągnąć?

RK: Czesław Śpiewa, Farben Lehre, Jacek Lachowicz, Tymon Tymański.

 

EZG.INFO: A zdradzisz nam, co w najbliższym czasie w szczególności warto zobaczyć w klubie?

RK: Teraz polecam gorąco w czwartek po długim weekendzie, dwa zespoły jazzowe, będzie to alternatywa folkowa, piękne damskie wokale, kontrabas. Warto przyjść i posłuchać - a będą to zespoły Pchełki i Miąższ.

 

EZG.INFO dziękuje za rozmowy.

 

.