A A A


(fot. Piotr Tołłoczko)


W Dniu Flagi, 2 maja, pytaliśmy na Placu Kilińskiego zgierzan za co można kochać Polskę. Efektem tego happeningu była „flaga” złożona z biało-czerwonych karteczek, na których wymienione było wszystko to, czym może pochwalić się nasz kraj.

W naszej Galerii obszerna fotorelacja z happeningu.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 11, kiedy to przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG oraz Nieformalnego Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieżowych MNMs rozpoczęli krótką "ankietę". Część zgierzan zgromadzonych przy Placu nie chciała odpowiadać na pytanie tłumacząc się brakiem czasu, część (niestety) odpowiadała, że w Polsce ciężko im się doszukać jakichkolwiek plusów.

"Pierwsze pół godziny upłynęło nam niestety pod znakiem odpowiedzi "nie wiem...", "nie mam pojęcia", a nawet, co nas zaskoczyło "nie, dziękuję" - mówi Paula Baranowska z Nieformalnego Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieżowych MNMs. - Później było już tylko lepiej - słońce się do nas uśmiechnęło, ogrzało i pobudziło zgierzan do odpowiedzi na nasze pytanie".

Na szczęście sporo osób nie miało problemu z wymienieniem rzeczy, za które kochają Polskę. Najczęściej pojawiały się odpowiedzi: historia, papież Jan Paweł II, polska kuchnia (np. pierogi z mięsem, oscypki, chleb albo kiełbasa jałowcowa), tradycja (np. polski sposób obchodzenia świąt), piękne krajobrazy i przyroda (np. rzeźba terenu, Tatry, Bałtyk) oraz otwarci ludzie. Bardzo wiele osób mówiło także, że kochają Polskę po prostu „za to, że jest, bo są Polakami”. Na kartkach pojawiały się też nieco rzadsze odpowiedzi, np. piękne kobiety, polska wódka i piwo, polscy twórcy (Słowacki, Herbert czy Kieślowski), język polski, Smok Wawelski i Wawel, a nawet zgierski Ogień w Głowie.

Cieszy to, że zdecydowanie chętniej swoimi opiniami dzielili się ludzie młodzi, którzy mają mnóstwo optymizmu i pozytywnego myślenia. Ludziom starszym nieco ciężej przychodziło znajdowanie pozytywnych stron naszego kraju, choć zdarzali się i tacy, którzy cieszą się z aktywnej polskiej młodzieży i pogratulowali nam całej inicjatywy.

Jako organizatorzy również bardzo cieszymy się z happeningu „Za co można kochać Polskę?”, w którym udział wzięła ponad setka zgierzan. Mamy nadzieję, że ta jak i inne akcje pomogą mieszkańcom naszego miasta znaleźć powody do uśmiechu z powodu naszego kraju i miejsca, w którym żyjemy, pomimo tylu spraw, które jeszcze trzeba poprawić.

Już teraz możemy zaprosić wszystkich do kolejnej edycji akcji już za rok!

Przy happeningu działali: Paula Baranowska, Ola Gawrysiak, Olga Ostoja-Owsiana oraz Malwina Sitek z Nieformalnego Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieżowych MNMs, Justyna Zielińska oraz Adrian Skoczylas ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG oraz Paweł Kacprzak z Redakcji EZG.INFO.PL.


.