A A A

 

(fot. Jakub Grzybowski)

 

Dnia 6 kwietnia br. w Urzędzie Miasta Zgierza odbyło się spotkanie z Ambasadorem Azerbejdżanu Hasanem Hasanovem.

Po oficjalnym powitaniu przez władze miasta nastąpił koncert zgierskiego zespołu „Piccolo”. Rozpoczęli oni utworem barokowego kompozytora Jana Sebastiana Bacha pt.: „Aria na strunie G”, potem zagrali inne klasyczne dzieła.

Po projekcji filmu promującego Republikę Azerbejdżanu, Ambasador zaczął opowiadać nt. historii swego państwa od samego początku, panujących wyznań w danym okresie, plemionach, malarstwie, rzeźbie, języku azerskim.

Warto wspomnieć, że pan Hasanov mówił dużo o związkach między jego ojczyzną a Polską, np.: najładniejsze budynki w stolicy zaprojektowali Polacy, również Polak rozpoczął wydobycie ropy naftowej z morza właśnie w Azerbejdżanie. Ambasador, który był pierwszym premierem wolnego państwa podkreślił, że Azerbejdżan jest jedną z niewielu Republik Muzułmańskich.

Wykład prowadzono w języku azerkim, a tłumaczka studiowała polonistykę na Uniwersytecie Słowiańskim w Baku. Na koniec Ambasador chętnie i wyczerpująco odpowiedział na pytania publiczności dotyczące m.in. stosunków azersko-rosyjkich oraz sąsiedzkich czy systemu nauczania.

Jakub Grzybowski

.