A A A

stustraconych

20 marca 2017 r. przypada 75. rocznica rozstrzelania Stu Polaków na Placu Stodół w Zgierzu, z tej okazji w dniach 19-20 marca organizowane są miejskie obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie. W programie m. in. otwarcie okolicznościowej wystawy w Muzeum oraz uroczystości na Placu Stu Straconych.

Nad obchodami patronat honorowy objął Prezydent Miasta Zgierza. 

Program: 

19 marca (niedziela) 2017 r. 

 • godz. 17:00 - Muzeum Miasta Zgierza (ul. Dąbrowskiego 21) 
  - prelekcje: Bogusława Kustosika (Muzeum Miasta Zgierza), dra Olgierda Ławrynowicza (Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego), Doroty Abramczyk (Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa w Zgierzu);  
  - otwarcie okolicznościowej wystawy "Zbrodnia Zgierska 20 III 1942 - w 75. Rocznicę wydarzeń" (wystawa przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum oraz materialne pamiątki wydobyte z grobów ofiar w lesie lućmierskim).  

 • godz. 19:00 - Plac Stu Straconych (ul. Piłsudskiego/Piątkowska) 
  - inscenizacja pt. "Hołd dla Stu Straconych", 
  - odczytanie nazwisk Stu Straconych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem. 

20 marca (poniedziałek) 2017 r. 

 • godz. 11:00 - Msza święta pogrzebowa w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (pl. Jana Pawła II),
 • godz. 13:00 - Pogrzeb ofiar w Lesie Lućmierskim (mogiła wojenna usytuowana jest po prawej stronie drogi leśnej prowadzącej do Grotnik, biegnącej vis à vis Baru "Leśnego", wjazd na wysokości 334,8 km drogi krajowej 91, ok. 800 m od wjazdu). 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, zapraszamy!

Źródło: Muzeum Miasta Zgierza

UWAGA!
Od dnia 19.03.2017 r. (godz. 19:00) do dnia 20.03.2017 r. (godz. 13:00) zostają wyłączone parkingi i drogi gminne w pobliżu kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (okolice placu Jana Pawła II) - szczegółowy opis tymczasowej zmiany organizacji ruchu

***

Egzekucja w Zgierzu była największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez Niemców, Krajem Warty. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za akcję przeprowadzoną przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego. W konsekwencji Niemcy dokonali na szeroką skalę aresztowań w Zgierzu, Łodzi i okolicznych miastach, m.in.: Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Turku i Wieluniu. Oprócz stu skazanych na rozstrzelanie przywiezionych z łódzkich więzień, na Placu Stodół, zebrano ok. 6 tys. osób. Spośród nich wybrano jeszcze stu mężczyzn jako zakładników. 

Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do pobliskiego Lasu Lućmierskiego, gdzie pochowano w zbiorowej mogile. 

Po zakończeniu wojny miejsce stracenia nazwano w hołdzie ofiarom, Placem Stu Straconych. 

.