A A A

zespolbo

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego rekomendował zmiany do wprowadzenia w III edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie będzie mogło odbywać się także w punktach mobilnych na poszczególnych osiedlach, wprowadzona ma być także roczna przerwa dla lokalizacji, w których realizowane będą projekty z poprzedniej edycji.

3 marca prezydent Przemysław Staniszewski powołał nowy Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, złożony z urzędników, radnych miejskich, radnych osiedlowych, przedstawicieli Młodzieżowej Rady, organizacji pozarządowych i mieszkańców miasta. Zespół podczas dwóch spotkań opracował propozycje zmian do regulaminu III edycji ZBO. Wśród nich jest m. in. skrócenie okresu między ogłoszeniem harmonogramu i kwoty na budżet obywatelski a rozpoczęciem składania wniosków oraz podkreślenie ogólnodostępności projektów i ich realizacji wyłącznie w zasobach majątkowych miasta.

Nowym pomysłem jest mobilny punkt do głosowania, który pojawi się na każdym zgierskim osiedlu, co oznacza, że głosowanie wydłużone będzie z 9 do 14 dni. Karty do głosowania będzie można pobierać i oddawać bez możliwości wynoszenia ich z przeznaczonych do tego miejsc. Główną zmianą, której celem jest zwiększenie szans wnioskodawców niezwiązanych z instytucjami miejskimi i placówkami oświatowymi, jest rok przerwy dla lokalizacji, w których realizowane będą zwycięskie projekty z poprzedniej edycji. Zmiana ta miałaby dotyczyć lokalizacji i projektów wyłonionych w 2017 roku.

Regulamin zostanie przyjęty uchwałą Rady Miasta Zgierza na marcowej sesji. Prawdopodobnie w kwietniu poznamy harmonogram budżetu obywatelskiego i kwotę w III edycji.

.