A A A

31pulkstrzelcow

(fot. Roman Wajkonis)

27 lutego przypada 90. rocznica nadania w Zgierzu sztandaru 31. Pułkowi Strzelców Kaniowskich. Wyjątkowa dla naszego miasta uroczystość odbyła się w 1927 r. na Starym Rynku w Zgierzu.

Zgierz, jako jedno z miast regionu łódzkiego, ubiegało się o zakoszarowanie 31. pułku Strzelców Kaniowskich właśnie u siebie. Decyzja o przeniesieniu tego pułku z Łodzi była konieczna z powodu dużego zagęszczenia wojska na Polesiu. Ostatecznie pułk trafił do Sieradza, zaś w naszym mieście 10. Batalion Pancerny.

Uroczystości związane z wręczeniem pułkowi nowego sztandaru rozpoczęły się 26 lutego, gdy do miasta przybył pułk. Na Rynku odbył się uroczysty apel wieczorny i capstrzyk, wcześniej zaś przemarsz orkiestry pułkowej ulicami miasta przy świetle pochodni. Po apelu poległych dowódca pułku ppłk. Alfred Vogel odczytał okolicznościowy rozkaz, po czym żołnierze odmaszerowali do kwater przygotowanych przez mieszkańców Zgierza.

Następnego dnia (27 lutego) odbyła się właściwa uroczystość wręczenia sztandaru.Wśród gości znaleźli się m.in. gen. broni Lucjan Żeligowski (delegat ministra sprawa wojskowych), wojewoda łódzki Władysław Jaszczołt oraz biskup łódzki Wincenty Tymieniecki. On po mszy św. poświęcił nowy sztandar. Na zakończenie części oficjalnej odbyła się defilada 31 pSK, oddziałów PW oraz wszelkich stowarzyszeń i organizacji działających w Zgierzu. Wydarzenie zakończył bankiet w zgierskim magistracie oraz bal wydany w łódzkim Hotelu "Grand".

Na ścianie Urzędu Miasta Zgierza znajduje się tablica pamiątkowa związana z uroczystościami sprzed 90 lat.

(informacje pochodzą ze strony Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" https://web.facebook.com/kaniowscy/)

.