A A A


Chociaż ekologia to nie tylko kwestia mody, trendów czy nowego hobby to może warto zazielenić się na wiosnę i przejść
na zieloną stronę mocy. To łatwiejsze niż myślicie - nie wymaga specjalnych wysiłków, tylko chwili refleksji oraz wrócenia uwagi na to, co możemy zrobić, aby stać się istotami bardziej przyjaznymi dla otaczającej nas przestrzeni.

Wiosenne porządki

Ostatnio z Osiedla 650-lecia zniknęła większość koszy przeznaczonych do segregacji odpadów, ale ciągle można takie pojemniki znaleźć. Segregacja śmieci umożliwia ich późniejszy recykling lub odpowiednią dla danego rodzaju śmieci utylizację. Wystarczy wrzucić do oddzielnych pojemników szkło, papier i plastik.

Śmieci elektroniczne typu telewizory, pralki, lodówki można oddawać przy zakupie nowych lub przeznaczać do recyklingu w ramach zbiórki śmieci elektronicznych (specjalne samochody zabierają je w ramach okresowych zbiórek).

Niepotrzebną odzież warto oddać do PCK lub MOPS-u (oczywiście taką, która nadaje się do jeszcze użytku), lub wrzucić do specjalnych pojemników.

Zużyte baterie: W bateriach znajduje się kadm, nikiel, ołów, rtęć i lit – pierwiastki toksyczne, rakotwórcze, szkodliwe dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Dlatego należy wyrzucać do specjalnych pojemników wystawionych w sklepach elektrycznych lub np. w sklepach sieci Rossmann, która w ramach akcji Dbamy o Ziemię wymienia je na 10% rabatu (oprócz bycia Eco można jeszcze poprawić sobie urodę).

Leki – przeterminowane lub niewykorzystane resztki leków (szczególnie antybiotyków) należy wyrzucać do specjalnych pojemników w aptekach. Wyrzucanie ich do „zwykłych” koszy na śmieci lub wylewanie do kanalizacji powoduje przenikanie tych substancji do gleby lub wody i uodparnianie się coraz liczniejszych szczepów bakterii na te substancje.

Godzina dla Ziemi. Przyłącz się cyklicznej akcji "Godziny dla Ziemi" organizowanej przez WWF. Już dziś 26 marca. Jeśli chcesz się przyłączyć, w ramach programu oszczędzania energii, zgaś światło między 20:30 a 21:30.

Oszczędzaj. Na co dzień też warto pamiętać o oszczędzaniu energii i wody. Wszystkie urządzenia, takie jak telewizory, komputery, przełączone w stan czuwania też pobierają energię. Ładowarki telefonów komórkowych należy odłączać po naładowaniu telefonu. A kąpiel w bąbelkach warto zamienić na prysznic.

Iwona Hulewicz

.