A A A

stustraconychW tym roku przypada 74. rocznica wydarzeń, które miały miejsce w Zgierzu 20 marca 1942 roku, gdy w centrum miasta (nazywanym wówczas Placem Stodół) rozstrzelano stu Polaków.

Program obchodów rocznicowych 20 marca objął mszę w parafii pw. Chrystusa Króla, uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej na Placu Stu Straconych oraz uroczystości przy Mogile Stu Straconych, Krzyżu i Pomniku Ofiar w Lesie Lućmierskim.

Egzekucja w Zgierzu była największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez Niemców, Krajem Warty. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za akcję przeprowadzoną przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego. W konsekwencji Niemcy dokonali na szeroką skalę aresztowań w Zgierzu, Łodzi i okolicznych miastach, m.in.: Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Turku i Wieluniu. Oprócz stu skazanych na rozstrzelanie przywiezionych z łódzkich więzień, na Placu Stodół, zebrano ok. 6 tys. osób. Spośród nich wybrano jeszcze stu mężczyzn jako zakładników. Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do pobliskiego Lasu Lućmierskiego, gdzie pochowano w zbiorowej mogile. Po zakończeniu wojny miejsce stracenia nazwano w hołdzie ofiarom, Placem Stu Straconych.

źródło: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UMZ

Zachęcamy do wysłuchania audycji radiowej pt. "Plac Stu Straconych" autorstwa Natalii Grzybowskiej i Kamila Florczaka z Gimnazjum nr 3, która otrzymała nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Pamięć nieustająca":

(21:14)

.