A A A

 

orszak3kroli16

fot. Urząd Miasta Zgierza 

6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem trzech króli. Ma ona upamiętniać przybycie do bożonarodzeniowej stajenki trzech mędrców ze Wschodu. Po raz drugi kolorowy orszak ozdobił ulice Zgierza, a w rolach głównych wystąpili szefowie służb mundurowych.

Od kilku lat w kraju pojawiają się inicjatywy uczczenia tego dnia poprzez orszaki trzech króli z udziałem lokalnych władz, specjalnych gości, a przede wszystkim mieszkańców. W tym roku trzema królami byli szefowie Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Policji. Orszak prowadził od kościoła MBDR do kościoła św. Katarzyny. Przy tamtejszej szopce złożono dary, wygłoszono również przemówienia okolicznościowe.

- Ci trzej mędrcy, którzy szukali Jezusa, są dla nas dopingiem, by nie stać w miejscu i szukać siebie, wartość świata i dzielić się tym z innymi - mówi ks. Andrzej Chmielewski. A czy trzej królowie faktycznie nazywali się Kacper, Melchior i Baltazar? - Są tradycje związane z trzema darami, o których mowa w Ewangelii, w psalmie jest mowa o trzech miejscowościach Tarszisz, Szeba i Saba, stamtąd mieli wyruszyć - odpowiada proboszcz parafii św. Katarzyny. - Chodziło o podkreślenie trzech wartości nadchodzącego Mesjasza: że jest Bogiem, człowiekiem i królem.

- Ten orszak powinien stać się zgierską tradycją - mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Miasta Zgierza. - Myślę, że będziemy to kontynuować, modyfikować i dokładać kolejne elementy do tego wydarzenia. Dla wszystkich jest to miły i radosny dzień. Prezydent zapowiada, że także za rok na Starym Rynku może pojawić się Strefa Świątecznej Krainy. - Sprawdziła się i ma pozytywne opinie ze strony zgierzan. Chcemy, aby takie rzeczy pojawiały się w mieście, to integruje mieszkańców - dodaje Przemysław Staniszewski.

Rozmowa Kamila Florczaka z ks. Andrzejem Chmielewskim i Prezydentem Przemysławem Staniszewskim:

(3:24)

.