A A A

Już 120 listów napisano w Zgierzu w obronie praw człowieka. Maraton Pisania Listów Amnesty International trwa w naszym mieście do 13 grudnia.

maratonamnesty 2015

Dokładnie 120 listów w obronie praw człowieka napisali zgierzanie i zgierzanki podczas pierwszego dnia Maratonu Pisania Listów w Centrum Kultury Dziecka. 6 grudnia stali sympatycy i sympatyczki Amnesty International pisali listy w sprawie 10 bohaterów i bohaterek.

Zgierzan i zgierzanki najbardziej poruszyła sprawa Teodory Del Carmen Vasquez z Salwadoru. To w jej sprawie napisano najwięcej listów. Kobieta została skazana na 30 lat za urodzenie nieżywego dziecka. Uczestnicy i uczestniczki chętnie pisali także w sprawie rysownika Zunara. Polityczny karykaturzysta jest zagrożony długoletnim więzieniem za zamieszczenie tweetów potępiających więzienie lidera opozycji w Malezji.

-Przyszłam na maraton, bo miałam taką potrzebę. Nie jestem obojętna na krzywdę ludzką. To taki dobry uczynek w czasie adwentu- mówi Agnieszka Zielińska, która co roku przychodzi pisać listy. Sympatyczka Amnesty International pisała w sprawie Yeceni Armenty, bo nie zgadza się na okrutną przemoc wobec kobiet. Funkcjonariusze policji bili, podduszali i gwałcili kobietę, by przyznała się do zlecenia zabójstwa męża. Yecenia twierdzi, że nie popełniła tego przestępstwa.

Do Maratonu Pisania Listów w tym roku włączyła się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego. Jak co roku, akcję podejmują zgierskie szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica oraz Gimnazjum nr. 2 im. Jana Kochanowskiego. W tym roku dołączył także Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Do 13 grudnia w tych miejscach wciąż będą pisane listy. Dokładna liczba listów napisanych w Zgierzu będzie znana zatem 14 grudnia.

Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie dotyczące praw człowieka. Co roku za sprawą listów udaje się pomóc około 30 % bohaterów i bohaterek. Listy pomogły uwolnić między innymi Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi czy członkinie zespołu Pussy Riot, walczące w obronie wolności słowa w Rosji. Bohaterem Maratonu Pisania Listów w 2014 roku, któremu udało się pomóc, jest Moses Akatugba z Nigerii. Siedemnastolatek został skazany na karę śmierci za kradzież trzech telefonów. 

.