A A A

 

Warsztaty dla dziewcząt oraz dorosłych kobiet "Samoobrona dla kobiet w pigułce - czyli NIE znaczy NIE" to propozycja w ramach tegorocznej Kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy. Wydarzenia zaplanowano na weekend 5-6 grudnia.

16dni2015

W 2015 roku odbywa się 24. edycja Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć, zainicjowanej w 1991 roku i koordynowanej przez Center for Women's Leadership (CWGL). W organizację Kampanii zaangażowanych było dotychczas 5478 organizacji, instytucji ustawodawczych, rządów, agencji ONZ oraz niezliczone osoby prywatne z ponad 180 krajów na świecie. Wspólnie zwracają uwagę na kwestie związane z rasizmem, seksizmem, kulturą przemocy, homofobią i wzywamy do wdrażania zobowiązań w dziedzinie praw człowieka, w tym prawa do zdrowia i praw reprodukcyjnych oraz do zakończenia militaryzmu i przemocy ze względu na płeć. 

W tym roku Kampania 16 Dni Akcji skupia się szczególnie na związku między militaryzmem i prawem do edukacji w sytuacjach konfliktu zbrojnego, względnego pokoju i w zróżnicowanych warunkach edukacyjnych, jak również na ujawnianiu związków między militaryzmem jako emanacją dyskryminującego, powszechnie panującego patriarchatu, a nierównościami opartymi na relacjach władzy.

Wśród wielu miast na całym świecie, w których odbędą się działania związane z tematyką Kampanii 16 Dni, znajduje się także Zgierz. Wszystko to za sprawą Justyny Zielińskiej - aktorki Teatru ART.51, która jest inicjatorką wydarzeń w mieście. - Wszystko zaczęło się od udziału w warsztatach samoobrony dla kobiet Wendo, w którym wzięłam udział kilka lat temu - mówi Justyna Zielińska. - Obecnie z dumą mogę powiedzieć, że sama jestem uczestniczką trwającej w Krakowie Akademii Treningu Wendo i szkolę się na trenerkę samoobrony dla dziewczynek i kobiet.

Od 7 lat w Zgierzu w okresie od 25 listopada do 10 grudnia głośno mówi się o przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć, a działania podejmowane dotychczas obejmowały edukację skierowaną na dzieci i młodzież,  warsztaty i projekcje filmowe dla dorosłych kobiet, a także konferencje i spotkania dla osób zajmujących się tą tematyką w pracy zawodowej.

Propozycja warsztatowa "Samoobrona dla kobiet w pigułce - czyli NIE, znaczy NIE", z której można skorzystać zupełnie bezpłatnie to blok spotkań w dniach 5-6 grudnia br w Miejskim Ośrodku Kultury.

- Serdecznie zachęcam do zapisywania się dorosłe kobiety, które chcą popracować nad własną asertywnością - dodaje Justyna Zielińska. - Będziemy na warsztacie uwalniać głos, uczyć się stawiać własne granice, mówić NIE tak by stało się to słyszalne. Odbędzie się także w niedzielę 2 godzinny trening siłowy z instruktorami GKMA Marcinem Polczyńskim i Mateuszem Zmyjem.

W programie weekendowych warsztatów znajduje się także propozycja dla dziewczynek w wieku 7-9 lat oraz projekcja filmu połączona z dyskusją dla dziewczyn w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. 

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. By wziąć udział w zajęciach należy zgłosić się mailowo do dnia 30 listopada pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temat wpisując WARSZTATY 16 DNI, a w treści maila wskazać warsztat lub spotkanie.

Program działań w ramach 16 Dni:

sobota - 5.12.2015

10.00-12.00 - warsztaty dla dziewczynek 7-9 lat "Jak mogę powiedzieć nie? - czyli przez zabawę o asertywności" prowadzenie Justyna Zielińska (liczba miejsc 12)

12.30-14.30 - pokaz filmu "Delikatnie nas zabijają 3 - obraz kobiet w reklamach" dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym prowadzenie Justyna Zielińska (liczba miejsc 40)

15.00-17.00 - Samoobrona w pigułce, czyli NIE znaczy NIE dla kobiet dorosłych cz. I - prowadzenie Justyna Zielińska(liczba miejsc 15)

niedziela - 6.12.2015

13.00-15.00 - Samoobrona w pigułce, czyli NIE znaczy NIE dla kobiet dorosłych cz. II - trening fizyczny prowadzenie Marcin Polczyński i Mateusz Zmyj (liczba miejsc 30)

.