A A A

Finałową akcją Festiwalu "Wielokulturowy Zgierz" organizowanego przez Stowarzyszenie Tkalnia było upamiętnienie zgierskiej społeczności żydowskiej wygnanych w grudniu 1939 r. Wydarzenie odbyło się 9 listopada, w Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

wieczneswiatlo

fot. Piotr Tołłoczko 

By oddać hołd zamordowanym i wygnanym, a także tym, którzy walczyli z nazistowskimi okupantami, zapalono na Placu Jana Pawła II – miejscu zbiórki przed deportacją - 5 tysięcy zniczy. W akcji wzięli udział zgierzanie i zgierzanki oraz przedstawiciele władz Miasta Zgierza: prezydent Przemysław Staniszewski wiceprezydent Bohdan Bączak, a także prezes Towarzystwa Ochrony Kultury Zgierza, Mażenna Gruszecka.

27 grudnia 1939 roku większość z pozostałych w Zgierzu Żydów została deportowana przez Niemców w kierunku Główna, leżącego na terenie Generalnej Guberni. Miejscem zbiórki przed deportacją był plac Starego Rynku (obecnie Plac Jana Pawła II). Jak mówi wspomnienie ze zgierskiej Księgi Pamięci (zbiór wspomnień Żydów i Żydówek): „Ten jeden dzień położył kres liczącej 5000 dusz kwitnącej żydowskiej społeczności miasta, przez 200 lat historii złączonej z nim pracą dla jego wzrostu i rozwoju”.

- Jako mieszkańcy i mieszkanki Zgierza, Polski i świata mamy obowiązek pamiętać o ofiarach nazistowskich zbrodniarzy – o nich i o bestialstwie, jakie im wyrządzono. Pamięć o naszej historii to nie tylko zobowiązanie moralne wobec dawnych ofiar – to także narzędzie do tego, by nie powtórzyć błędów przeszłości. W tym wypadku, by nie ulec próbom rozbudzania lęków i nienawiści, które obserwujemy przecież także i dziś - mówił członek zarządu Tkalni, Mateusz Mirys. Dodał, że akcja służy też oddaniu hołdu dla polskich sił zbrojnych, żydowskich bojowników oraz wszystkich innych, którzy walczyli z nazistowskimi oprawcami.

Akcja "Wieczne Światła" była finałem Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, poświęconego upowszechnianiu wiedzy o innych kulturach i promocji dialogu międzykulturowego. W programie festiwalu znalazły się warsztaty, koncerty, spektakle i dyskusje. Festiwal odbył się w dniach 6-9 listopada.

Festiwal Wielokulturowy Zgierz został zorganizowany w ramach projektu “Wielokulturowy Zgierz”. Projekt korzysta z dofinansowania, pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz jest współfinansowany przez Urząd Miasta Zgierza.

.