A A A

"Autobus do kultury" to projekt grupy nieformalnej "Na trasie 51", która przy wsparciu Stowarzyszenia EZG podejmuje temat lokalnej komunikacji miejskiej. Realizatorzy i realizatorki projektu chcą zaangażować mieszkańców, by wspólnie zaproponować usprawnienia i promować pozytywne zachowania w zgierskim transporcie zbiorowym.

kreatywnyautobus

Projekt realizowany jest w ramach programu "Grant na lepszy start". - Nasze działania wynikają z chęci wprowadzenia zmian - mówi Joanna Gajdziak, koordynatorka projektu. - Nie podobają nam się różne rzeczy w komunikacji miejskiej. Nasz projekt kierujemy do calego przekroju spoleczenstwa i osób korzystajacych z komunikacji miejskiej: głównie młodzieży i osób starszych, ale także osób niepełnosprawnych.

Pierwszym działaniem był happening "Kreatywny autobus", który odbył się w ramach otwarcia strefy grillowania w Parku Miejskim. Młodsi zgierzanie mogli namalować swój wymarzony autobus, a dorośli wziąć udział w konsultacjach społecznych. Do 10 sierpnia trwa badanie opinii nt. komunikacji miejskiej w Zgierzu, w którym mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą wskazać elementy do poprawy.

W najbliższym czasie rozpocznie się konkurs "Autobus na plus", które zwieńczeniem będzie kampania społeczna i akcja plakatowo-vlepkowa. - Celem jest promocja pozytywnych zachowań w komunikacji miejskiej. Mają to być humorystyczne grafiki dotyczące pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym - wyjaśnia koordynatorka projektu.  W planach są także kampania "Jeżdżę, więc czytam", Europejski Dzień Bez Samochodu oraz debata nt. zgierskiego transportu zbiorowego. 

Rozmowa z koordynatorką projektu, Joanną Gajdziak:

(5:45)

.