A A A

Trwający blisko rok projekt "Zgierz otwarty" dobiegł końca. Ostatnim elementem działań antydyskryminacyjnych była barwna i wesoła zabawa w ramach Święta Koloru zorganizowana w Parku Miejskim.

swietokolorow

W ramach projektu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży od września 2014 do czerwca 2015 powstała książka z bajkami równościowymi, mural, film animowany o uchodźcach, prowadzono warsztaty, Żywą Bibliotekę, debatę przedwyborczą, powstały "Pakiety powitalne" dla uchodźców, a na zgierskich ulicach trwało zamalowywanie ksenofobicznych napisów.

Tak różnorodny projekt wymagał spektakularnego zakończenia. Organizatorzy postanowili połączyć je z rozpoczęciem wakacji i zaprosić zgierzanki i zgierzan do barwnej, wesołej zabawy - Święta Koloru (inspirowanego indyjskim Świętem Holi).

Tłumy uczestniczek i uczestników obrzucających się kolorowym proszkiem, piękna słoneczna pogoda w Parku Miejskim ­ tak zakończył się projekt w którym przez 10 miesięcy zachęcano mieszkanki i mieszkańców Zgierza do otwartości na odmienność. - Pokażmy, że Zgierz jest miastem otwartym, kolorowym i radosnym -­ nawoływała prowadząca wydarzenie.

Sami organizatorzy mają poczucie, że "Zgierz otwarty" to dopiero początek długiej antydyskryminacyjnej drogi ­ objawił ile jeszcze jest do zrobienia zanim zrealizuje się hasło jednego z plakatów kampanii ­ „Ten kraj, to miasto, ta ulica to wszystkich okolica”.

"Zgierz otwarty" korzystał z dofinansowania EOG w ramach programu "Obywatele dla demokracji".

.