A A A

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zgierzu istnieje od ponad 190 lat. W czerwcu obchodzi rocznicę swojego powstania jak i poświęcenia kościoła przy ul. Spacerowej. Proboszcz parafii, ks. Marcin Undas opowiedział w Radiu EZG o historii parafii ewangelickiej w naszym mieście i funkcjonowania współczesnej stuosobowej społeczności.

marcinundas

Nieliczna parafia zlokalizowana przy ul. Spacerowej posiada swój chór, w którym występują nie tylko ewangelicy, ale także katolicy. Zarejestrowany jest także przykościelny punkt katechetyczny, do którego uczęszcza około dziesięcioro dzieci z całego miasta. - Aktywność religijna parafian koncentruje się wokół niedzielnych nabożeństw. Trudno jest przy takiej niewielkiej liczbie osób proponować nowe aktywności, choć organizujemy godziny biblijne, jest wspomniany chór - przyznaje ks. Marcin Undas. - Osobiście jestem otwarty na spotkania w szkołach poświęcone wyznaniu ewangelickiemu. Dochodzą one do skutku nie z katechetami, ale np. z historykami, którzy chcą by na lekcjach powiedzieć coś o Kościele ewangelickim.

Coraz częściej w kraju i naszym mieście porusza się temat wielokulturowości, wzajemnego poznania się przedstawicieli różnych kultur czy wyznań. - Trudno mi oceniać czy to jest kwestia mody czy potrzeby - stwierdził proboszcz parafii ewangelickiej. - Żyjemy i obracamy się w przestrzeni miejskiej, polskiej, nie widzimy się poza nią. Mural (przy al. Armii Krajowej - przyp. red.) to coś nowego na naszej mapie kulturowej. Koncepcja trzech świątyń obok siebie bardzo mi się podoba. Obraz kościoła ewangelickiego pozostaje na kartach historii, ale przecież przez ponad 130 lat to było centrum miasta.

Fragment rozmowy z ks. Marcinem Undasem w audycji "Zgierski Magiel":

(12:00)

.