A A A

25 lat temu w Polsce odradzał się samorząd terytorialny. Także w Zgierzu w 1990 roku odbyły się wybory do Rady Miasta I kadencji. Pierwszym prezydentem naszego miasta w III Rzeczpospolitej wybranym przez radnych był Jan Maciej Czajkowski. Po latach wspomina, że trudnością tamtego okresu było pogodzenie budowania samorządu i jednoczesnego tworzenia prawa.

janmaciejczajkowski

Prezydent Czajkowski obok pozostałych 24 osób związanych ze zgierskim samorządem został odznaczony medalem "25 lat Samorządności" podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zgierza. W rozmowie dla Radia EZG przyznał, że można dostrzec wiele różnic pomiędzy latami 90. a obecnym kształtem samorządu.

- Wtedy, szczególnie w pierwszej kadencji, musieliśmy funkcjonować w mieście, budować je, wprowadzać inwestycje i planować rozwój bez szczegółów prawnych, które to regulowały. Działaliśmy, tworząc jednocześnie prawo. To były dwa procesy równolegle - przyznał prezydent Jan Maciej Czajkowski. - Wizja rozwoju miasta powstawała w drugiej kadencji. W pierwszej zajmowaliśmy się prozaicznycmi rzeczami, takimi jak nieuporządkowany budżet. Później dopiero powstawały plany rozwojowe, powstały dokumenty dotyczące strategii, które są teraz realizowane.

Czajkowski po zakończeniu pracy w samorządzie pracował m. in. w Zespole Komisji Wspólnej Rządu i Samorzadu Terytorialnego ds. Społeczeństwa Informacyjnego oraz jako przedstawiciel organizacji samorządowych w Radzie Informatyzacji przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. To, co uznaje za wyzwanie dla polityków rządowych i  samorządowych, to wykorzystanie mechanizmów komunikacji wirtualnej. 

- Samorząd jest po to, by tak organizować na swoim terenie życie i funkcjonowanie mieszkańców, żeby im było lepiej. To jest główne zadanie samorządu - dodał pierwszy prezydent Zgierza z lat 1990-1998.

Rozmowa z prezydentem Janem Maciejem Czajkowskim:

(17:43)

.