A A A

Grupa uczniów i uczennic Gimnazjum nr 3 uczestniczyła w akcji porządkowania cmentarza żydowskiego przy ul. Barona w Zgierzu. Działanie odbyło się w ramach projektu "Wielokulturowy Zgierz" Stowarzyszenia Tkalnia.

sprzatanie cmentarzzydowski

 

fot. Facebook/WielokulturowyZgierz

Cmentarz powstał w 1826 roku w obszarze żydowskiego rewiru w Zgierzu. W naszym mieście jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego społeczność żydowska stanowiła ok. 17% mieszkańców i mieszkanek Zgierza. Cmentarz został zniszczony przez Niemców na początku II wojny światowej w 1939 roku. Jak podają relacje świadków, nagrobki zostały usunięte, płyty wykorzystywano do utwardzania dróg, a drzewa jako materiał budowlany. Na początku lat 90. miejsce, w którym niegdyś znajdował się żydowski cmentarz uporządkowano i ogrodzono. Prace wykonano dzięki inicjatywie potomka zgierskich Żydów, Jakuba Milgroma z Kanady.

10 kwietnia cmentarz został wysprzątany i w części odmalowany przez młodzież z Gimnazjum nr 3 w Zgierzu. Realizatorzy i realizatorki projektu "Wielokulturowy Zgierz" dofinansowanego z programu "Obywatele dla Demokracji" zamierzają przeprowadzić kolejne prace porządkowe i remontowe na cmentarzu.

.