A A A

irena szewinskaRada Miasta Zgierza przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zgierza Irenie Szewińskiej, znanej polskiej lekkoatletce i mistrzyni olimpijskiej. Tytuły Zasłużonych dla Miasta otrzymają Marian Bednarek, Józef Stefaniak i Elżbieta Zytek.

Irena Szewińska należy do grona najbardziej utytułowanych polskich sportowców. W okresie reprezentowania Polski w latach 60. i 70. zdobyła 7 medali olimpijskich i 10 medali mistrzostw Europy. Czterokrotnie wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski. W latach 1997-2009 była prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, od 1998 roku jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pod jej patronatem w naszym mieście odbywa się Memoriał im. Władysława Lisieckiego.

Marian Bednarek to pochodzący ze Zgierza malarz, rysownik i scenograf. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, jest autorem ponad 20 wystaw. W 1992 r. założył w Rybniku teatr plastyczny. W 2010 roku otrzymał "Zgierski Medal Wolności" za działalność w latach 1980-89.

Józef Stefaniak jest jednym z najlepszych napastników w historii polskiego hokeja na lodzie. Urodził się w Piątku, swą karierę sportową w 1956 roku rozpoczynał w Borucie Zgierz, reprezentował również m. in. Pomorzanina Toruń i ŁKS Łódź. Dwukrotnie został królem strzelców polskiej ektraklasy. Był członkiem kadry narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1964) oraz siedmiu turniejów o mistrzostwo świata. Po zakończeniu kariery trenował m. in. zgierską Borutę.

Elżbieta Zytek jest prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Zgierzu. Instytucja jest najsilniejszym bankiem spółdzielczym w powiecie zgierskim, obsługuje Gminę Zgierz i Miasto Zgierz oraz lokalne urzędy skarbowe. Bank Spółdzielczy jest sponsorem wielu wydarzeń miejskich oraz inicjatyw lokalnych organizacji pozarządowych.

.