A A A

stustraconychW piątek 20 marca odbędą się uroczystości związane z 73. rocznicą zbrodni zgierskiej. W 1942 roku na ówczesnym placu stodół Niemcy w odwecie za zabójstwo 2 hitlerowców zamordowali 100 Polaków.

O godz. 12.00 na Placu Stu Straconych oddany zostanie hołd poległym. W obchodach uczestniczyć będzie Wojskowa Asysta Honorowa, 1. batalion kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej.

Później uroczystości przeniosą się do Lasu Lućmierskiego, gdzie znajduje się mogła Stu Straconych i Pomnik Ofiar.

Egzekucja w Zgierzu była największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez Niemców Krajem Warty. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za akcję przeprowadzoną przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego. W konsekwencji Niemcy dokonali na szeroką skalę aresztowań w Zgierzu, Łodzi i okolicznych miastach, m.in.: Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Turku i Wieluniu.

Oprócz stu skazanych na rozstrzelanie przywiezionych z łódzkich więzień, na Placu Stodół, zebrano ok. 6 tys. osób. Spośród nich wybrano jeszcze stu mężczyzn jako zakładników. Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do pobliskiego Lasu Lućmierskiego, gdzie pochowano w zbiorowej mogile. Po zakończeniu wojny miejsce stracenia nazwano w hołdzie ofiarom, Placem Stu Straconych.

.