A A A

sedziawesolowskaZnana polska sędzia, Anna Maria Wesołowska, przyjedzie do Zgierza z wykładem "Zagrożenia współczesnego świata". Spotkanie odbędzie się 20 marca o 16.00 w auli Kolegium Nauczycielskiego w ramach cyklu Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Anna Maria Wesołowska jest sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi. Była współautorką ustawy o świadku koronnym, jest ekspertką od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków.

Napisała cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – tzw. błękitny pokój, niebieski pokój).

Wesołowska należy do Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Współtworzyła projekt „Dziennikarz w sądzie”, organizowany przez „Iustitia”, Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka, mający na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót.

 

.