A A A

maratonamnesty14W Zgierzu po raz trzeci odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Dzięki akcji zorganizowanej w Centrum Kultury Dziecka zgierzanie i zgierzanki napisali 156 listów w obronie więźniów politycznych i sumienia.

(fot. Amnesty International Zgierz)

Amnesty International wybrało w tym roku 11 osób, w obronie których organizowano maratony pisania listów na całym świecie. Wśród nich znaleźli się m. in. Daniel Quinteiro z Wenezueli, student torturowany za udział w proteście, Paraskewi Kokoni, grecka Romka pobita w rasistowskim ataku czy Moses Akatugba - nastolatek skazany w Nigerii na karę śmierci. 

Fotorelacja ze zgierskiego Maratonu Pisania Listów

Zgierzan i zgierzanki najbardziej poruszyła sprawa Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych. To w jej sprawie napisano najwięcej listów. Bohaterka przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, za co została skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Uczestnicy i uczestniczki chętnie pisali także w obronie Erkina Musajewa, byłego ministra obrony z Uzbekistanu skazanego na 20 lat więzienia po nieuczciwych procesach.

Zgierski maraton odbył się 14 grudnia w CKD. W rozmowie dla Radia EZG o idei akcji opowiedziała jej koordynatorka, Patrycja Malik:

(1:49)

Uczestnicy i uczestniczki maratonu przyznają, że liczą na uwolnienie osób będących bohaterami tegorocznej akcji bądź przynajmniej poprawę warunków, w jakich są więzione lub przetrzymywane.

 (2:04)

Do akcji przyłączyli się uczniowie SLO im. R. Traugutta, ZSO im. St. Staszica i Gimnazjum nr 2 w Zgierzu, Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz poseł Artur Dunin. Sponsorem znaczków na tegoroczny Maraton Pisania Listów w Zgierzu został Bank Spółdzielczy i Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza.

.