A A A

zamalowywanie zgierzotwartyKilkanaście osób wzięło udział w akcji zamalowywania ksenofobicznych napisów szpecących mury Zgierza, zorganizowanej przez Stowarzyszenie A. Gołąba w ramach realizacji projektu „Zgierz Otwarty”. Wydarzenie było jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem projektu, który trwać będzie od września aż do czerwca 2015 roku.

Uczestniczki i uczestnicy akcji zamalowali w ostatnią niedzielę września kilkadziesiąt napisów w okolicach Parku Miejskiego, ul. Dąbrowskiego i Miasta Tkaczy. W kilku lokalizacjach, w miejsce dotychczasowych, promujących nienawiść napisów („Zakaz pedałowania”, czy krzyży celtyckich, będących międzynarodowym symbolem ruchu rasistowskiego) pojawiły się przekazy antyrasistowskie. W tym m. in. cytaty z Jana Pawła II („Antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i ludzkości”), Martina Luthera Kinga („Uważamy za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”) i Ireny Sendler.

- Chcemy pokazać, że nie ma w Zgierzu miejsca na mowę nienawiści –mówi koordynatorka projektu, Weronika Jóźwiak. – Niestety, w ostatnim czasie liczba tego typu  antysemickich czy rasistowskich bazgrołów zdecydowanie wzrosła. Na szczęście, lokalna społeczność zaczyna brać sprawy we własne ręce, chwytając za pędzle i farby, i odnawia zniszczone przez skrajną prawicę ściany.

– W trakcie zamalowywania spotkaliśmy się z wieloma ciepłymi słowami ze strony mieszkańców i mieszkanek okolicy, chwalących naszą inicjatywę – to, że ktoś w końcu zareagował – dodaje Ilona Majewska, trenerka antydyskryminacyjna, członkini zarządu Stowarzyszenia Tkalnia.

W wydarzeniu, które rozpoczęło się od zamalowania napisu „Stop islamizacji Europy”, „zdobiącego” ścianę miejskiej Łaźni, wzięli udział także przedstawiciele władz publicznych – przewodniczący Rady Miasta Jarosław Komorowski oraz radna Justyna Zielińska.

Zamalowywanie mowy nienawiści to początek z serii licznych działań, zaplanowanych w ramach „Zgierza Otwartego”. Wśród nich znajduje się m. in. nakręcenie bajki antydyskryminacyjnej w ośrodku dla uchodźców, debata przedwyborcza, wydanie zbioru bajek na temat ról płciowych oraz sportowy turniej antyrasistowski.

Ściany Zgierza będą odnawiane przez aktywistów i aktywistki cyklicznie, następne zamalowywanie już w niedzielę 12 października.

.