A A A

 

zgierz otwartyStowarzyszenie na rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży im. A. Gołąba w Zgierzu rozpoczyna realizację projektu "Zgierz otwarty", w ramach którego przeprowadzi szeroką kampanię antydyskryminacyjną i edukacyjną na terenie Zgierza.

Projekt został dofinansowany dzięki programowi "Obywatele dla demokracji" prowdzonemu przez Fundację im. Stefana Batorego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Działania stowarzyszenia potrwają do czerwca 2015 r.

- W sposób twórczy zamalujemy rasistowskie napisy na murach, przeprowadzimy kampanię informacyjną na ulicach miasta, debatę przedwyborczą oraz antyfaszystowski turniej piłkarski - mówi Weronika Jóźwiak, koordynatorka projektu. - Powstanie film animowany o uchodźcach oraz książka z bajkami z odwróconymi rolami płciowymi. Planujemy wiele akcji w przestrzeni miasta – happeningi, gry, flash moby. Wspólnie namalujemy piękny, kolorowy mural witający w wielokulturowym, gościnnym i otwartym Zgierzu - dodaje.

Wszystkie zaintreresowane współpracą osoby, którym bliskie są wartości otwartości, akceptacji dla inności i pokojowego współdziałania oraz bliski jest Zgierz i jego jak najlepszy wizerunek na zewnątrz mogą skontaktować się z organizatorami i organizatorkami projektu pod numerem telefonu 609 551 089, poprzez mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub poprzez stronę na Facebook-u www.facebook.com/zgierzotwarty.

11 września o godz. 17.30 w siedzibie organizacji przy ul. Rembowskiego 36/40 odbędzie się spotkanie poświęcone zamalowywaniu rasistowskich i ksenofobicznych napisów szpecących nasze miasto. Stowarzyszenie zaprasza także na spotkanie organizacyjne dotyczące całego projektu 21 września o godzinie 16.00 w tym samym miejscu.

Rezultatem projektu będzie Zgierz bardziej otwarty - na inne kultury, wyznania i poglądy. Chcemy pojawienia się w debacie publicznej głosów równościowych, a tym samym zwiększenia wrażliwość zgierzan na przejawy nietolerancji w ich otoczeniu.

norweskie loga

Projekt „Zgierz otwarty” korzysta z dofinansowania w kwocie 172 000 zł, pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zwalczanie dyskryminacji, uczynienie Zgierza miejscem otwartym na inne kultury, wyznania, orientacje, płeć i poglądy oraz zwiększenie wrażliwość zgierzan na przejawy nietolerancji w ich otoczeniu.

.