A A A

zgierz widok 1

Zgierz zajął piąte miejsce pod względem tempa rozwoju infrastrukturalnego w latach 2010 – 2012 w rankingu gmin przemysłowo-usługowych. Ranking opracowała firma Curulis celem podsumowania obecnych kadencji samorządów lokalnych.

Przy opracowaniu rankingu pod uwagę wzięto zmianę długości sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych oraz zmianę odsetka osób z nich korzystających. Klasyfikacja obejmowała podział wszystkich gmin w Polsce na: turystyczne, przemysłowo-usługowe (Zgierz), rolnicze (z trzema progami dochodów w przeliczeniu na mieszkańca) oraz miasta na prawach powiatu.

Miasto Zgierz w ogólnej klasyfikacji tempa rozwoju infrastrukturalnego zajęło 19. miejsce w kraju, a w kategorii miast przemysłowo-usługowych - miejsce piąte (najwyższe w województwie łódzkim).

W rankingu najbardziej rozwiniętych w tej kadencji samorządów możemy znaleźć trzy inne kategorie: zmiany w potencjale finansowym, zmiany w potencjale gospodarczym oraz największe zmiany w jakości życia. W tych Zgierz zajął kolejno miejsca: 1328., 2171. oraz 2110. - w rankingu łącznym 1630. miejsce.

Najlepiej rozwijającym się miastem w powiecie zgierskim jest Aleksandrów Łódzki (1186. w rankingu ogólnym). Niżej w rankingu są inne miasta powiatu: Stryków (1844.), Ozorków (1876.) i Głowno (2109.). Liderem zmian w województwie łódzkim jest gmina Góra Św. Małgorzaty (40. miejsce w kraju).

Pełne opracowanie rankingu: www.curulis.pl

.