A A A

maszglos

Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Zgierza już po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Masz Głos, Masz Wybór” Fundacji im. Stefana Batorego. W tym roku zadaniem Rady będzie promocja budżetu obywatelskiego w Zgierzu.

Budżet obywatelski to mechanizm, w którym mieszkańcy i mieszkanki sami proponują, dyskutują i decydują, na co powinno się przeznaczyć część miejskiego budżetu. To oni najlepiej wiedzą czego im potrzeba: czy lepiej zbudować jezdnię czy ścieżkę rowerową, ustawić latarnie czy kupić sprzęt dla szkoły, a może zorganizować zajęcia dla dzieci. Budżet obywatelski zwiększa wpływ mieszkańców i mieszkanek na to, jak wydawane są ich pieniądze.

W Polsce budżet obywatelski wprowadziło kilkadziesiąt miast i gmin. W sąsiedniej Łodzi trwa właśnie jego druga edycja. Sądzimy, że także w Zgierzu jest szansa na wprowadzenie budżetu obywatelskiego w najbliższym czasie. Liczymy w tym zakresie na współpracę z władzami Zgierza, Urzędem Miasta, radnymi miejskimi i osiedlowymi, organizacjami pozarządowymi oraz wszystkimi zgierzanami i zgierzankami.

rop zgierzCelem Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Zgierza jest zbudowanie koalicji różnych środowisk na rzecz wprowadzenia w naszym mieście budżetu obywatelskiego. Pierwszym etapem ma być powstanie międzysektorowego zespołu odpowiadającego za wypracowanie zasad jego wdrożenia oraz akcja edukacyjno-promocyjna dotycząca budżetu obywatelskiego.

Wszystkich zainteresowanych tematem budżetu obywatelskiego zachęcamy do kontaktu z Radą Organizacji Pozarządowych Miasta Zgierza - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

.