A A A

Ratusz 1931Jeśli masz 15-19 lat, interesujesz się historią i chcesz poznać dzieje naszego miasta, zgłoś się do projektu „Odkrywając międzywojenny Zgierz”, w ramach którego powstanie multimedialna mapa miasta, wystawa i film o Janie Świerczu. Zgłoszenia do 14 maja przyjmuje Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG.

Tematem projektu jest historia Zgierza w okresu II Rzeczypospolitej z lat 1918-1939. To wtedy powstała m. in. Łaźnia Miejska, budynek szkoły przy ul. Łęczyckiej, to także okres rozwoju zakładów chemicznych Boruta. Jedną z najważniejszych postaci tamtego czasu jest Jan Świercz, burmistrz oraz prezydent Zgierza urzędujący przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne.

Odkrywcami i odkrywczyniami międzywojennego Zgierza będą uczniowie zgierskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy zgłoszą się do projektu. Udział w działaniach weźmie 30 osób pracujących w 5 grupach. Zadaniem czterech z nich będzie opracowanie multimedialnej mapy międzywojennego Zgierza, charakteryzujących historię zgierskiego samorządu, infrastrukturę i wygląd miasta, działające wówczas organizacje kulturalne, społeczne i sportowe, międzywojenny system edukacji i sprawy młodzieży. Zadaniem piątej grupy będzie stworzenie kilkunastominutowego filmu poświęconego Janowi Świerczowi w oparciu o autorski scenariusz. Projekt trwa od kwietnia do października 2014 r. Partnerami Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG w działaniach będą Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenie Tkalnia.

Chętni do udziału w projekcie uczniowie zgierskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać się za pomocą formularza dostępnego na stronie www.ezg.info.pl (tutaj do pobrania) do 14 maja na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dobrze jest także poinformować o tym swojego nauczyciela historii lub WOS. Dla zgłoszonych osób odbędzie się spotkanie organizacyjne z udziałem opiekunów poszczególnych grup (20 maja), przewidziano także wykład i warsztaty przygotowujące do pracy na materiałach historycznych i archiwalnych dokumentach (21-22 maja).

Projekt został dofinansowany z programu „Patriotyzm Jutra” ze środków Muzeum Historii Polski i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji udziela koordynator projektu, Adrian Skoczylas (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Zapraszamy także na profil na Facebooku: www.facebook.com/MiedzywojennyZgierz.

 

.