A A A

Muzeum20 marca 2014 r. obchodziliśmy 72. rocznicę rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu 20 marca 1942 r. O godzinie 12.00 na placu Stu Straconych w Zgierzu mieszkańcy oddali hołd zamordowanym. Uroczystości odbyły się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej I Dywizjon Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Leźnicy Wielkiej.

Następnie o godz. 13.00 w Lesie Lućmierskim władze miasta i mieszkańcy Zgierza zapalili znicze i złożyli kwiaty przy Pomniku Ofiar i mogile Stu Straconych.

W tym dniu w Muzeum Miasta Zgierza odbyły się XXXII Zgierskie Spotkania Muzealne. Z wykładem pt. "Poszukiwania grobów ofiar totalitaryzmu na terenie byłego poligonu Łódź-Brus 2008-2013" wystąpił dr Piotr Nowakowski (Instytut Archeologii UŁ).

20 marca 1942 r. hitlerowcy na ziemi zgierskiej dokonali egzekucji stu Polaków. Egzekucja była zemstą za zabicie przez żołnierza polskiego podziemia Józefa Mierzyńskiego dwóch gestapowców. Masakry osób polskiej narodowości dokonano na placu zwanym wówczas Placem Stodół (obecnie plac Stu Straconych). Niemieccy wojskowi zmusili okoliczną ludność do oglądania przebiegu masowej egzekucji.

źródło: Muzeum Miasta Zgierza 

 

.