A A A

 

albertiana 2014Czwartek 30 stycznia stał się w Zgierzu wielkim świętem twórczości osób z niepełnosprawnością umysłową. Albertiana już po raz 10. zgromadziła w sali Gimnazjum nr 3 ponad 300 aktorów oraz solistów.

fot. Wydział Promocji i Kultury UMZ 

Festiwalowi towarzyszyło mnóstwo wzruszeń, refleksji, ciepłych słów, obecnych było wiele osób, które wiedzą, że takie spotkania są bardzo ważne. Zgierz jest gospodarzem Regionalnych eliminacji do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana od 2004 roku. Na tę okazję zjechali do naszego miasta artyści z Pabianic, Skierniewic, Warszawy, Komorowa, Łodzi, Ozorkowa, Radomska i Olewina. Nie zabrakło też gospodarzy, czyli dobrze znanego Zespołu Akcent, który zaprezentował przedstawienie pt. „Przyszłości się nie poznaje, lecz się ją tworzy”.

Jury w składzie: Barbara Droździńska (piosenkarka, pieśniarka), dr Krzysztof Grzeszczak (kompozytor), Małgorzata Godek-Wójcik (koordynatorka festiwalu z Fundacji im. Brata Alberta) oraz Andżelika Kusek (art terapeutka Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”) wyłoniło 3 zwycięskie grupy oraz solistę, którzy pojadą do Krakowa na finał. 10 marca na deskach Teatru im. J. Słowackiego zaprezentują się najlepsi z całej Polski.

W Zgierzu swoje umiejętności zaprezentowało 5 grup teatralnych oraz 2 solistów. Jury przyznało III miejsce dla Zespołu Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji "DOM" z Warszawy z przedstawieniem "Czerwony Kapturek", II miejsce dla Zespołu "Teatr Wielkie Jajo" ze Stowarzyszenia K40 w Komorowie z przedstawieniem "Magiczne drzewo" i I miejsce dla Zespołu "Optymiści" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pabianicach z przedstawieniem "Opowieść o szczęściu".

Solistką, która zaśpiewa na finale w Krakowie została Karolina Przybysz.

Jubileuszowi towarzyszyła podniosła atmosfera, pełna życzeń dla głównych organizatorów i osób, dzięki którym Albertiana się odbywa. Nie zabrakło pysznego tortu, który został przygotowany specjalnie na te okazję.

Justyna Zielińska

 

.