A A A

Tegoroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International zakończył się spektakularnym sukcesem. W Zgierzu w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka napisano 213 listów. W całej Polsce powstało ich 200 tysięcy.

amnesty

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz czternasty – tym razem 14-15 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisano listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. W Zgierzu pisaliśmy listy 15 grudnia.

Zgierzanie i zgierzanki najchętniej pisali w obronie ofiar tajnych więzień CIA w Polsce, Jabeura Mejri z Tunezji czy Hakana Yamana z Turcji. Do lokalnej akcji włączyło się Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego z oddziałami dwujęzycznymi i ZSO im. Stanisława Staszica. W tym roku zebrano o ponad 60 listów więcej niż w roku ubiegłym.

Tegoroczny Maraton Pisania Listów w postaci 50 znaczków wsparł poseł na Sejm RP, Artur Dunin. 20 znaczków podarował Tygodnik Zgierski, a 300 kopert i papier do pisania listów organizatorzy i organizatorki otrzymali od Stowarzyszenia Tkalnia (wydawca gazety Zgrzyt). Bez tych gestów Maraton Pisania Listów mógłby się nie odbyć.

Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji.

Amnesty International można wspierać na wiele innych sposobów. W tej chwili apelujemy o wpłaty, które pomogą nam sfinansować zakup znaczków i szybko wysłać listy.

Dodatkowe informacje dostępne są na www.amnesty.org.pl 

źródło: Patrycja Malik, lokalna koordynatorka wydarzenia 

 

.