A A A

Szlachetna PaczkaW weekend 7-8 grudnia swój finał miała Szlachetna Paczka - ogólnopolski projekt pomocy rodzinom, które z niezawinionych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Na pomoc mogło liczyć również 38 rodzin ze Zgierza i okolic.

Paczki przygotowane i dostarczane przez darczyńców do magazynu Szlachetnej Paczki były dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Darczyńca wybierając rodzinę i robiąc dla niej paczkę musiał zaspokoić trzy główne potrzeby rodziny, pozostałe wskazane przez rodzinę nie były obligatoryjne, choć mile widziane. 

- W praktycznie każdej paczce znajduje się żywność, artykuły chemiczne, ubrania i buty na zimę, czyli rzeczy podstawowe i niezbędne w codziennym życiu. Reszta uzależniona jest od indywidualnej sytuacji rodziny, w jednej znajduje się pralka lub łóżko dla dzieci, w innej opał na zimę, a są również rodziny gdzie niezbędne były specjalistyczne podarunki, jak na przykład łóżko rehabilitacyjne dla chorej osoby leżącej - mówi Anna Tomczak, wolontariusz Szlachetnej Paczki w Zgierzu. 

Paczkę dla jednej z potrzebujących rodzin przygotowali m.in. uczniowie i nauczyciele z LO im. St. Staszica, SLO im. R. Traugutta, Zespołu Szkół nr 1 im. Cezaka oraz jedna z klas Gimnazjum nr 1 w Zgierzu, Urząd Miasta Zgierza, firmy: Wilhelm Tell i Wilhelm Tell Consulting, Standard i PwC oraz wiele prywatnych osób wraz ze znajomymi, sąsiadami i rodziną. Dodatkowo opał dla rodzin ufundowało Forum Młodych Ludowców wraz z Miejskim Kołem PSL.

Fotorelacja z finału akcji 

Jedną z rodzin, która otrzymała wsparcie w ramach tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Zgierzu jest rodzina Pani Izabeli. Kobieta samotnie wychowuje 5 dzieci w wieku 5-12 lat. Trudna sytuacja rodziny spowodowana jest brakiem pracy - Pani Izabela cały czas poszukuje aktywnie zatrudnienia, nawet dorywczych prac, jednak pracodawcy niechętnie zapatrują się na zatrudnienie samotnej matki kilkorga dzieci.

- Paczka jest dla nas bardzo dużą pomocą i wsparciem. Rzeczy, które otrzymaliśmy pozwolą nam na zaspokojenie podstawowych, codziennych potrzeb. Przy piątce małych dzieci każda nawet najdrobniejsza rzecz się przyda. W paczce znalazły się ubrania i buty dla dzieci, których potrzebowaliśmy najbardziej. Poza tym żywność, artykuły chemiczne, zabawki i książki oraz telewizor dla dzieciaków. Myślę, że rzeczy, które dostaliśmy wystarczą na dłuższy czas, pewnie około pół roku - mówi Pani Izabela i dodaje, że nie spodziewała się tak dużej ilości rzeczy. - Jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo wdzięczna. To bardzo miłe, że są ludzie, którzy pragną podzielić się z innymi, którym w życiu jest trochę trudniej - mówi wzruszona. 

Pomoc rodzinom w ramach XIII edycji Szlachetnej Paczki została już zakończona - paczki trafiły do ponad 17 000 potrzebujących rodzin w całej Polsce. Jednak zaangażować się w projekt można przez cały rok, np. wpłacając darowiznę na rzecz Stowarzyszenia Wiosna - organizatora Szlachetnej Paczki, przekazując swój 1% podatku czy zostając wolontariuszem w przyszłorocznej edycji projektu.

Szczegóły dostępne na:

źródło: Anna Tomczak, Szlachetna Paczka Zgierz 

 

.