A A A

15 lat temu wprowadzono w Polsce reformę samorządową tworzącą powiaty. Półtorej dekady istnienia powiatu zgierskiego uczczono organizując w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu jubileusz, na którym zjawiło się kilkuset gości - dotychczasowi starostowie, radni czterech kadencji, samorządowcy, parlamentarzyści oraz zaproszeni mieszkańcy.

powiat 15lecie

Dokładnie w dzień uroczystości, 23 listopada, minęło 15 lat, od momentu, kiedy pierwszy Starosta Zgierski Józef Dziemdziela odebrał z rąk ówczesnego premiera Jerzego Buzka, akt świadczący o wzięciu przez powiaty odpowiedzialności za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym.

Żeby podkreślić ważność tamtych wydarzeń i pokusić się o ocenę Polski powiatowej, do realizacji powstałego z okazji jubileuszu filmu, zaproszono prof. Jerzego Buzka. Z wyemitowanego wywiadu, przeprowadzonego z byłym premierem, można było dowiedzieć się dlaczego w ogóle powstały powiaty i czy jego zdaniem powiat zgierski się udał. Oprócz oceny jednego z najważniejszych polityków, zaangażowanych w powstanie ustawy o samorządzie powiatowym, w filmie zobaczyć można także kilkunastominutową nostalgiczno-humorystyczną historię powiatu zgierskiego.

Z okazji jubileuszu wydano także folder promocyjny ze zdjęciami radnych kolejnych kadencji, nazwiskami wszystkich dotychczasowych członków zarządu, oraz wspomnieniami starostów: Józefa Dziemdzieli, Grzegorza Leśniewicza, Lesława Jarzębowskiego, Jacka Sochy oraz obecnego starosty – Krzysztofa Kozaneckiego. 
Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji od obecnych na sali parlamentarzystów: Agnieszki Hanajczyk, Cezarego Olejniczaka i Andrzeja Owczarka, oraz Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej.
- Jak mówi chińskie przysłowie, dom nie jest tam, gdzie łóżko, ale tam, gdzie na nas czekają. W powiecie zgierskim czuję się jak w domu – stwierdziła ciepło przyjęta Jolanta Chełmińska.

Wojewoda wraz ze Starostą Zgierskim i włodarzami wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu zgierskiego wręczyli 67 mieszkańcom naszego powiatu, przyznane przez prezydenta RP odznaczenia państwowe. Władze powiatowe, w kooperacji ze wszystkimi gminami, wystąpiły z wnioskami o nadanie „Krzyży Zasługi” i „Medali za Długoletnią Służbę” osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju naszej małej ojczyzny, oraz tych, które swoją codzienną pracą działają na rzecz dobra Państwa Polskiego. 

- Wręczenie takiej ilości odznaczeń państwowych, to bardzo ważny aspekt naszego dzisiejszego jubileuszu – powiedział Starosta Zgierski. – Cieszę się, że prezydent Bronisław Komorowski postanowił uhonorować mieszkańców naszego powiatu, którzy działają na polu gospodarki, kultury, sportu, oświaty, którzy angażują się w wolontariat, lub wspomagają seniorów.

Bardzo chwalonym akcentem kończącym powiatową uroczystość, był koncert chóru „Cantus” z Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu. Pięknie wykonane utwory m. in.: Dżemu „Do kołyski”, czy „To świt, to zmrok” ze „Skrzypka na dachu”, wywołały aplauz gości, którzy poprosili o bis.

Ponieważ formalnie powiat zgierski funkcjonuje od 1 stycznia 1999 roku, dlatego aby promować to wydarzenie, od teraz, przez najbliższy rok na stronie internetowej starostwa: www.powiat.zgierz.pl będzie można obejrzeć film podsumowujący 15 lat istnienia powiatu zgierskiego, całościowy wywiad z byłym premierem Jerzym Buzkiem, a w Biurze Promocji Starostwa Powiatowego w Zgierzu można otrzymać folder promocyjny. 

Źródło: Małgorzata Tomczuk, Starostwo Powiatowe w Zgierzu 

 

.