A A A

mazowiecki tadeusz3 listopada 2013 r. w Polsce będzie obowiązywała żałoba narodowa. Ma ona być częścią uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Właśnie na ten dzień zaplanowano pogrzeb pierwszego premiera III Rzeczpospolitej.

Żałoba narodowa oznacza, że 3 listopada flaga państwowa powinna zostać opuszcza do połowy masztu. Nie ma przepisów, które nakazywałyby odwoływanie imprez w czasie żałoby narodowej. Zwyczajowo organizatorzy takich imprez uwzględniają żałobę, ale o tym czy zaplanowane wcześniej wydarzenia odbędą się, każdy z organizatorów decyduje samodzielnie. Również nadawcy radiowi i telewizyjni mogą sami zdecydować o zmianach w swoim programie.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w Warszawie w poniedziałek, miał 86 lat. Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego rozpocznie się w niedzielę o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie, pogrzeb będzie miał charakter państwowy i będzie organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach. 

Żałoba narodowa została wprowadzona przez prezydenta w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera.

 

.