A A A

27 września w Zgierzu miały miejsce regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki. Wydarzenia gościły w kilku instytucjach kulturalnych i sportowych, a oficjalne uroczystości odbyły się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy.

turystyka MT

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) jest obchodzony 27 września od 1979 roku. Świętowanie ma na celu propagowanie turystyki i zwiększenie wiedzy na temat miejsc wartych odwiedzenia. Tegoroczne hasło Dnia brzmiało: "Turystyka i Woda - ochrona naszej wspólnej przyszłości".

Główne uroczystości odbywały się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy wśród odrestaurowanych kolorowych domów tkaczy z przełomy XIX i XX wieku. Tutaj marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wręczył nagrody za promocję turystyki w Łódzkiem. Otrzymali je: przewodnik turystyczny Dariusz Chwalborski, wójt gminy Osjaków Jarosław Trojan, prezes oddziału PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński, właściciel Parku Edukacyjno-Rozrywkowego Mikrokosmos Łukasz Wagner oraz właścicielka Zagrody Napoleońskiej Aneta Ostrowska.

W ramach Dnia Turystyki dzieci i młodzież były zaproszone do zwiedzania z przewodnikiem Miasta Tkaczy, a także m.in. Muzeum Miasta Zgierza, Centrum Konserwacji Drewna czy na warsztaty w Centrum Kultury Dziecka. Z tym wiązała się przygotowana przez organizatorów zabawa. Każdy uczestnik święta otrzymał Paszport Dnia Turystyki z zaprezentowanymi w nim atrakcjami Zgierza. Do książeczki należało zbierać pieczątki z tych miejsc. Po uzbieraniu wszystkich można wziąć udział w losowaniu nagród.

źródło: www.lodzkie.pl 

 

.