A A A

27 września w Zgierzu odbędą się regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi oraz Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy.

dzienturystyki miastotkaczy

Światowy Dzień Turystyki to święto turystyki obchodzone corocznie 27 września od 1979 roku, ustanowione przez organizację branżową, jaką jest Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), do której Polska należy od 1975 roku. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli, jaką odgrywa turystyka w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Turystyki hasło przewodnie imprezy brzmieć będzie: „Turystyka i Woda - ochrona naszej wspólnej przyszłości”.

Główne uroczystości odbywać się będą w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, natomiast imprezy towarzyszące będą miały szerszy zasięg i obejmować będą największe atrakcje turystyczne Miasta Zgierza. W trakcie uroczystej inauguracji Światowego Dnia Turystyki w dniu 27 września (godz. 12.00 - 14.00). zostaną wręczone nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego dla osób zasłużonych dla turystyki. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs „Najlepszy produkt turystyczny w województwie łódzkim”.

Wśród atrakcji czekających na turystów podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki znajdą się m. in. zwiedzanie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy z przewodnikiem, zwiedzanie kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zwiedzanie Muzeum Miasta Zgierza oraz warsztaty dla dzieci w Centrum Konserwacji Drewna i w Centrum Kultury Dziecka. Pokazy straży pożarnej, działania służb ratunkowych, pokazy jazdy konnej i rzeźbienia w drewnie uatrakcyjnią tegoroczne obchody ŚDT.

Atrakcje te zostaną umieszczone w Paszporcie Turystycznym, przygotowywanym specjalnie na wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w Zgierzu, który będzie w dystrybucji w mobilnym centrum informacji turystycznej w trakcie trwania imprezy. Osoby, które zbiorą najwięcej pieczątek paszportowych ze zwiedzanych miejsc i dostarczą w wyznaczonym terminie kupon konkursowy (dostepny w paszporcie) wezmą udział w losowaniu ciekawych nagród.

PROGRAM IMPREZY:

Wydarzenia na scenie w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy:

12:00 – 12:20 – uroczysta inauguracja obchodów Swiatowego Dnia Turystyki
12:20 – 12:35 – wystep zespołu muzycznego piosenki turystycznej
12:35 – 12:50 – wreczenie Nagród Marszałka Województwa Łódzkiego
12:50 – 13:15 – wystep zespołu muzycznego piosenki turystycznej
13:15 – 13:30 – rozstrzygniecie konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2013
13:30 – 14:00 – koncert zespołu muzycznego piosenki turystycznej

Wydarzenia wokół sceny:

  • Pokazy działania służb ratunkowych
  • Pokazy jazdy konnej
  • Pokazy rzeźbienia w drewnie

27 września 2013 r. w godzinach 10:00 - 18:00

MIEJSCE: Dom Tkacza (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1)
Zwiedzanie Warsztatu Tkackiego z przewodnikiem 

MIEJSCE: Dom Turysty (ul. G. Narutowicza 5)
- Galeria Sztuki
Zwiedzanie galerii autorstwa Jerzego Wieczorka
- Gabinet Samorządowy
Zwiedzanie zrekonstruowanego gabinetu samorządowego z możliwością wykonania pamiątkowej fotografii w fotelu prezydenta Zgierza - „Bądź jak Prezydent”
- Wystawa Lalek „Dziecięcy świat, zabawki z dawnych lat”
Zwiedzanie kolekcji ponad tysiąca zabawek, którą większość stanowią lalki, oraz ruchomego drewnianego wiatraka autorstwa Jana Ekiela

MIEJSCE: Centrum Konserwacji Drewna (ul. G. Narutowicza 6)
- Pracownia Konserwacji Drewna
Warsztaty poświęcone konserwacji drewna, (dostępne tylko dla grup zorganizowanych PTTK)
- Sala multimedialna
Prezentacja intermedialna „Odkryte piękno Zgierza” przedstawiająca proces powstawania nowej osady tkackiej w Zgierzu (dostępne tylko dla grup zorganizowanych PTTK)

MIEJSCE: Muzeum Miasta Zgierza (ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21)
- Wystawa stała „Kruszówka”
Zwiedzanie autentycznego wyposażenia wnętrza domu jednej z bogatych zgierskich rodzin fabrykanckich - Małgorzaty i Juliana Krusche.
- Wystawa czasowa poświęcona Armii Krajowej pt. „Dla Polski Walczącej. Żołnierze Okręgu Łódź AK BARKA.”

MIEJSCE: Kościół Farny pw. Św. Katarzyny (Pl. Jana Pawła II nr 11/13)

- Zwiedzanie wnętrza kościoła neogotyckiego powstałego w 1924 roku

MIEJSCE: Park Linowy MOSIR
- Pokaz wspinaczki górskiej oraz możliwość sprawdzenia własnych sił na linach za okazaniem zaświadczenia dostępnego na stronie www.mosir.zgierz.pl

MIEJSCE: Przystań MOSIR
- możliwość wypożyczenia kajaków, rowerów wodnych

MIEJSCE: Centrum Kultury Dziecka (ul. ks. Sz. Rembowskiego 17)
- Warsztaty plastyczne z lepienia w glinie (tylko dla grup zorganizowanych PTTK)

28 września 2013 r.

W godzinach 10:00, 12:00, 14:00 organizowane będą spacery z przewodnikiem po Zgierzu dla wszystkich chętnych.

Zbiórka przy Domu Tkacza w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy przy ulicy Rembowskiego 1

Szczegółowe informacje znaleźć można w biurze organizatora:

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego (Tomasz Durecki, tel.: 42 663 77 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

.