A A A

14 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu zmienił się w arenę zmagań najlepszych powiatowych strażaków ochotników. W „VIII Zawodach Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych” rywalizowało: 9 zespołów męskich, 4 żeńskie i 3 młodzieżowe.

strazacy2013

Największą atrakcją był pokaz umiejętności strażackich w wykonaniu dzieci. Najmłodszy z uczestników miał zaledwie 6 lat.

Strażacy rywalizowali w dwóch konkurencjach. W pierwszej, w ramach ćwiczeń bojowych, kilkuosobowa drużyna musiała ustawić się w szyku przy motopompie strażackiej a następnie podłączyć węże do specjalnych rozdzielczy, które były ustawione co kilkanaście metrów. Po podłączeniu strażacy musieli zająć stanowisko gaśnicze i za pomocą strumienia wody strącić pachołki ustawione kilka metrów dalej. – Sędziowie przy ocenianiu konkurencji brali pod uwagę dokładność i czas wykonania – mówi starszy kapitan Tomasz Matusiak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu.

Kolejną konkurencją była sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami. Zawodnicy najpierw musieli pokonać dystans 50 m, potem skakali przez płotki, następnie przeskakiwali dwumetrowy rów. Na kolejnych zmianach zawodnicy musieli m.in: pokonać slalomem tyczki, przebiec po równoważni i przeskoczyć nad 1,5 m ścianą. Na ostatniej zmianie zawodnik po dobiegnięciu do węża musiał połączyć go z prądownicą i rozdzielaczem, a następnie dobiec do mety. Drużyny młodzieżowe natomiast rywalizowały w konkurencjach: „rozwinięcie bojowe” oraz sztafeta. Młodzi zawodnicy mieli do pokonania m.in. rów wodny, ścianę o wysokości ok. 1 m, czy tunel o długości 6 m.

Po kilku godzinach zmagań najlepsi, wśród męskich zespołów, okazali się strażacy z OSP w Popowie. Drugie miejsce zajęła drużyna z Ustronia. Na najniższym stopniu podium znalazła się OSP w Opolu. Również wśród pań pierwsze miejsce zajęła drużyna z Popowa. Puchar za drugie miejsce odebrały zawodniczki z OSP w Lipce, a za trzecie ekipa z Opola. – Niejedna męska drużyna mogłaby się uczyć od pań dokładności i precyzji w wykonywaniu zadań – przekonuje Tomasz Matusiak. Najlepszą młodzieżową drużyną okazała się ekipa z Lubiankowa, tuż za nimi uplasowali się zawodnicy z Ustronia. Brąz zdobyli przedstawiciele OSP w Lipce.

Nagrody dla najlepszych strażaków ufundowało m.in. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

źródło: Łukasz Roman, www.powiat.zgierz.pl 

 

.