A A A

SzwarcNa sierpniowej sesji Rady Miasta Zgierza radni i radne głosować będą nad uchwałą dotyczącą nazwania jednej ze zgierskich ulic imieniem Marka Szwarca. Projekt zgłosił Klub Radnych PiS.

(fot. www.marekszwarc.com

Jeśli zgierska Rada przyjmie uchwałę, ulica Marka Szwarca znajdować się będzie w pobliżu Restauracji McDonald's i hal targowych pomiędzy ulicami 3 Maja i Długą, równolegle do al. Armii Krajowej.

- Dla uczczenia pamięci Marka Szwarca wnioskujemy, aby w 65. rocznicę jego ostatniego pobytu w Zgierzu, w przededniu 55. rocznicy śmierci tego wybitnego artysty, nazwano jego imieniem ulicę, w pobliżu której znajdował się jego dom rodzinny - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały autorstwa Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość.

Marek Szwarc urodził się 9 maja 1892 r. w Zgierzu, zmarł 28 grudnia 1958 r. w Paryżu. Był żydowskim malarzem i rzeźbiarzem. Studiował na paryskiej Ecole des Beaux Art. W 1914 r. wrócił do Polski. W jego pracach prym wiodły motywy biblijne, w 1919 r. zmienił wiarę na katolicyzm, nadal jednak uważał się za "Żyda wyznania katolickiego". W 1920 r. wrócił do Paryża. W 1939 r. zaciągnął się na ochotnika do polskiej armii formowanej we Francji. Po II wojnie światowej skupił się w swojej twórczości na rzeźbie w drewnie i kamieniu oraz odlewach w brązie.

Wystawy jego dział miały miejsce w Paryżu, w Niemczech, Szwecji, Polsce, Szwajcarii, USA, Belgii i Austrii. Dzisiaj jego prace znajdują się w muzeach oraz prywatnych kolekcjach w Europie, USA i Izraelu.

W Polsce gościł po wojnie tylko raz - w rok 1948 w związku ze Zjazdem Intelektualistów na rzecz Pokoju. Przyjechał wtedy do Zgierza, by zobaczyć dom, w którym się wychował, a towarzyszyć miał mu ponoć sam Pablo Picasso.

Ten jeden z najsłynniejszych zgierskich artystów, którego dzieła goszczą w muzeach na całym świecie, nie został do tej pory uhonorowany przez zgierskie władze "własną" ulicą w naszym mieście. W podobnej sytuacji jest wielu innych zasłużonych, lecz zapomnianych zgierzan i zgierzanek.

 

.