A A A

 Każda chorująca osoba, kiedy usłyszy diagnozę: nowotwór popada w depresję. Zwykle słowo rak jest traktowane jako wyrok śmierci i wiele osób już na wstępie poddaje się, choć mają wiele możliwości, by walczyć o swoje zdrowie. Jedną z takich możliwości, dla osób z białaczką, chłoniakiem i czy szpiczakiem mnogim jest przeszczep szpiku kostnego. Każdy, kto zna historię Agaty Mróz, wie, że przeszczep nie zawsze kończy się szczęśliwie, jednak jest także szansą na powrót do normalnego życia.

Dunin Niemczyk

Szpik kostny ma krwiotwórcze komórki macierzyste i produkuje wszystkie elementy, które znajdują się w krwi. Pełni więc bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Choć najczęściej mówi się o przeszczepianiu szpiku, to prawidłowo powinno mówić się o przeszczepianiu komórek krwiotwórczych, gdyż komórki pobrać można ze szpiku kostnego, z krwi obwodowej i krwi pępowinowej.

Jest ważne, aby coraz więcej osób się rejestrowało w bazie szpiku kostnego, gdyż znalezienie genetycznego bliźniaka jest trudne. Jeśli nikt z rodziny chorego nie pasuje, to następnie szuka się wśród osób niespokrewnionych na całym świecie. Zarejestrowanie się nie boli i nic nie kosztuje. Dzięki tej prostej czynności można uratować komuś życie.

27 lipca 2013 r. w godz.10.00-14.00 w Biurze Poselskim Artura Dunina zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie (od 18 do 50 lat) i zdrowe do zarejestrowania się w bazie Dawców Szpiku Kostnego. Pracownicy Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Łodzi pobiorą tylko 10 ml krwi, a Ty możesz kiedyś dzięki temu uratować komuś życie.

- Na ogłoszony na portalach społecznościowych konkurs na hasło dla tej akcji odzew był duży i ten fakt bardzo cieszy, bo oznacza, że jest zainteresowanie tego rodzaju inicjatywami - informuje Piotr Ogrodowczyk, asystent posła Artura Dunina.

Oto kilka propozycji jakie się pojawiły:

  • nie bądź jedynakiem genetycznym, zostań bliźniakiem
  • oddaj szpik, zostań bohaterem
  • nie bądź dzik - oddaj szpik
  • szpik? nie dziękuję już jadłem
  • szpikomania
  • nie bądź ryś, oddaj szpik już dziś
  • kropla ratująca życie
  • zarejestruj się w Szpikbook-u

Dawstwo szpiku jest całkowicie anonimowe i dobrowolne. Decyzja o rejestracji musi być świadoma i przemyślana, podjęta na wiele lat.

Portal EZG.INFO.PL jest patronem medialnym akcji.

.