A A A

Krzysztof KwiatkowskiKrzysztof Kwiatkowski (wiceprezydent Zgierza w latach 2002-2006) może zostać nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Poseł został oficjalnie zgłoszony na to stanowisko przez Klub Platformy Obywatelskiej.

W sierpniu upływa kadencja dotychczasowego prezesa NIK, Jacka Jezierskiego. Poparcie dla Kwiatkowskiego prócz PO wyraziły kluby PSL i Ruchu Palikota, nie wyklucza tego także SLD. Swojego kandydata zgłosi Prawo i Sprawiedliwość.

Krzysztof Kwiatkowski urodził się w 1971 roku w Zgierzu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie kadencji prezydenta Karola Maślińskiego (2002-2006) był jego zastępcą, odpowiedzialnym m.in. za finanse, oświatę, kulturę, sport oraz inwestycje i pozyskiwanie funduszy europejskich. W 2006 roku bez powodzenia ubiegał się o stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi. W 2007 roku został senatorem RP z list Platformy Obywatelskiej. W latach 2009-2011 był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. 

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku został posłem na Sejm RP, uzyskując najlepszy wynik w Łodzi (68,8 tys. głosów). Jeśli zostanie wybrany na prezesa NIK, straci mandat poselski. Zgodnie z Konstytucją RP nie można łączyć obu tych funkcji. Kadencja prezesa Najwyższej Izby Kontroli trwa 6 lat.

 

.