A A A

AutobusOd 1 lipca 2013 podrożeją zgierskie bilety autobusowe. Za bilet jednorazowy normalny zapłacimy 2,40 zł, zaś za ulgowy 1,20 zł. Wzrosną również ceny biletów okresowych.

Na sesji 25 kwietnia radni i radne przyjęli uchwałę zgłoszoną przez prezydentów Miasta o podniesieniu o 9% cen zgierskich biletów, choć nie jednogłośnie. Radny Andrzej Mięsok zwracał uwagę na bezzasadność podwyżek oraz brak dostatecznego wytłumaczenia przez kierownika MUK Adama Kacprzyckiego, który wskazywał, że ceny biletów w Zgierzu są jednymi z najniższych w regionie łódzkim. Przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto Henryk Urbanowski mówił o wprowadzeniu w Żorach bezpłatnej komunikacji miejskiej i porównywał to z podwyżkami w Zgierzu. Wskazywał na złe nastroje mieszkańców. Głos na sesji zabrali również m.in. radny Tomasz Kupis, Bożena Palmowska i Marek Hiliński, którzy zwracali uwagę na potrzebę oszczędności, podczas gdy władze "sięgają do kieszeni zwykłych ludzi".

Wiceprezydent Bohdan Bączak tłumaczył, że w latach 2005-2011 nie było żadnej podwyżki cen biletu podczas gdy koszty transportu rosły. Podwyżki sygnalizowano już w budżecie miasta na 2013 rok, gdy mowa była o wprowadzeniu systemu migawki elektronicznej połączonej z migawką łódzką. Koszty utrzymania komunikacji miejskiej w Zgierzu w 46% pochodzą bezpośrednio z budżetu miasta. Podczas komisji kierownik MUK Adam Kacprzycki podkreślał, że od czasu wprowadzenia poprzedniej podwyżki cen biletów wpływy wzrosły, głównie dzięki zwiększeniu kontroli w autobusach.

Za uchwałą zagłosowało 12 radnych, 7 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Nowa taryfa zgierskich biletów:

1) bilet jednorazowy - 2,40 zł (normalny) / 1,20 zł (ulgowy)

2) bilety 11-przejazdowy - 20 zł / 10 zł

3) bilet miesięczny na jedną linię autobusową - 64 zł / 32 zł

4) bilet miesięczny na wszystkie linie autobusowe - 78 zł / 39 zł

5) bilet trzymiesięczny na jedną linię autobusową - 160 zł / 80 zł

Wcześniejsza podwyżka cen zgierskich biletów weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Łącznie w ciągu niecałych dwóch lat cena wzrosła o 33%. Nowe ceny zgodnie z uchwałą mają wejść od 1 lipca br.

 

 

.